Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSDPII/415/25/04
z 30 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSDPII/415/25/04
Data
2004.03.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
uzyskanie przychodów
użytkowanie rzeczy
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
W odpowiedzi na pismo z dnia 10.02.2004r. (wpł. do tut. Urzędu 03.03.2004) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie uzyskanego przychodu z działalności gospodarczej z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, tut. organ podatkowy na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:


Zgodnie z przedłożonym pismem podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług przewozu przesyłek dla firmy kurierskiej, którą dwa razy w miesiącu obciąża fakturą za wykonanie tychże usług. Obecnie firma kurierska ma zamiar przekazać podatniczce na podstawie umowy użyczenia urządzenie do elektronicznej rejestracji danych o przesyłkach, urządzenie to wraz z drukarką umożliwia drukowanie listów przewozowych oraz faktur w miejscu przyjęcia przesyłki do przewozu. Zgodnie z załączoną umową użyczenia firma kurierska zwana użyczającym ponosi koszty materiałów eksploatacyjnych oraz elementów ulegających zużyciu.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nieodpłatnego użyczenia. Natomiast na gruncie prawa cywilnego art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Bezpłatnym zaś można nazwać tylko takie świadczenie, które nie powoduje powstania u otrzymującego rzecz obowiązku dokonania jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz drugiego.

W świetle przedstawionego w piśmie stanu faktycznego nie można zatem uznać, że strony zawierają umowę określoną w Kodeksie cywilnym jako umowę użyczenia, mimo że tak z reguły te umowy są nazywane przez strony. Z treści załączonej do ww. pisma umowy wynika, że strony zawierają umowy wzajemne – dający (zwany użyczającym) urządzenie do elektronicznej rejestracji danych o przesyłkach zobowiązuje się do jego przekazania, zaś otrzymujący (zwany biorącym w użyczenie) zobowiązuje się świadczyć usługi przewozowe stanowiące usługi pomocnicze w stosunku do przedmiotu działalności dającego.

Biorąc powyższe pod uwagę uznać należy, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze sprzedażą usług kurierskich danej firmy połączoną z udostępnieniem sprzedawcy tych usług urządzenia niezbędnego i koniecznego do podwyższenia jakości świadczonych usług. Fakt ten ma niewątpliwie wpływ na wielkość osiąganych przez firmę kurierską przychodów, która zgodnie z przedłożoną umową ponosi wszelkie koszty związane z eksploatacją urządzenia.

Reasumując, tut. Organ podatkowy podziela stanowisko podatniczki, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w myśl którego wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń zalicza się do przychodów podatkowych z działalności gospodarczej u korzystającego. W przedmiotowej sprawie nie ma bowiem mowy o nieodpłatnym użyczeniu.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny wynikający z przedłożonej przez podatniczkę dokumentacji oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj