Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/42/2004
z 16 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/42/2004
Data
2004.04.16



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
emeryci
forma opodatkowania
renciści
świadczenia na rzecz emerytów
zapomoga


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania zapomogi wypłaconej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rzecz wdowy po emerycie lub renciście - byłym pracowniku zakładu


Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 17.03.2004 r. w sprawie zasad opodatkowania zapomogi wypłaconej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rzecz wdowy po emerycie lub renciście – byłym pracowniku zakładu, udziela poniższej informacji:

Zgodnie z obowiązującym od 1.01.2004 r. art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku:

  1. indywidualnych zdarzeń losowych,
  2. klęsk żywiołowych,
  3. długotrwałej choroby lub śmierci

do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł. Ograniczenie kwotowe zwolnienia nie ma zastosowania w przypadku otrzymania świadczeń pomocy materialnej dla osób uczestniczących w różnych formach kształcenia (uczniowie, studenci, doktoranci), pochodzącej z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, środków własnych szkół i uczelni oraz świadczeń z pomocy społecznej.

Z pisma skierowanego do tutejszego Urzędu wynika, iż zapomoga została wypłacona z zfśs na rzecz wdowy po emerycie (renciście) - byłym pracowniku zakładu w związku z jej trudną sytuacją materialną. Pojęcie „trudnej sytuacji materialnej” jest pojęciem znacznie szerszym niż przypadki wymienione w ustawie. Trudna sytuacja materialna może być niekiedy bezpośrednim następstwem zdarzeń, które uprawniają do zwolnienia zapomóg od opodatkowania. Cechą charakterystyczną zapomogi jest fakt, iż jest to świadczenie jednorazowe, mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z różnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Ustawa o podatku dochodowym wyraźnie zwalnia od opodatkowania do wysokości 2.280,00 zł zapomogi, które zostały wypłacone wskutek zaistnienia konkretnych zdarzeń w niej wymienionych, tym samym - jeżeli wypłacone świadczenie zostało wypłacone osobie na wskutek innych zdarzeń nieobjętych ustawą, będzie podlegać opodatkowaniu. Z pisma spółki wynika, że trudna sytuacja materialna wdowy po byłym pracowniku wynikła ze zdarzeń, które nie są objęte zwolnieniem. Mając to na uwadze będzie ono opodatkowane w całości. Jeśli chodzi o sposób opodatkowania wypłaconego świadczenia, to powołany przez spółkę art. 30 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał w tym stanie faktycznym zastosowania, gdyż przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do świadczeń otrzymanych bezpośrednio przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy itp. Zakres podmiotowy tego przepisu nie obejmuje wdowy po byłym pracowniku. Mając powyższe na uwadzeprzedmiotowe świadczenie będzie opodatkowane na zasadach ogólnych. Zakład pracy, który dokonał wypłaty przedmiotowej zapomogi nie będzie miał obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki od wypłaconego świadczenia, jednakże w myśl postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie na nim ciążył obowiązek sporządzenia informacji według ustalonego wzoru o wysokości przychodu (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Natomiast beneficjent zapomogi będzie miał obowiązek jej doliczenia do innych dochodów w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał zapomogę.

Reasumując stanowisko spółki zajęte w przedmiotowej sprawie jest stanowiskiem błędnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj