Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
pp-443/21/2004
z 31 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
pp-443/21/2004
Data
2004.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
dowód rejestracyjny
homologacja
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy do określenia dopuszczalnej ładowności samochodu, o której mowa w art.86 ust.3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ) mogą być stosowane dane z posiadanego dowodu rejestracyjnego ( chodzi o samochód Truck rok produkcji 1996, wpisany do ewidencji środków trwałych w 2002r.)?


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2004 r., data wpływu do US Łuków 05.05.2004 r.( uzupełnione w dniu 19.05.2004r.), dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami – ostatnia zmiana Dz. U. z 2004 r. Nr 64 poz. 593) udziela informacji na pytanie w sposób następujący:

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535), ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w art.86 ust.3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Przepis ten stanowi również, że pojazdy, które w w/w dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe. Jednakże z w/w przepisów nie wynika aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem zawartym w art.86 ust.3, tj.DŁ=357 kg + n +68 kg, gdzie n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. W związku z powyższym w opinii Naczelnika US w Łukowie, jeżeli określona w dowodzie rejestracyjnym ładowność samochodu wynika z homologacji wydanej dla danego typu samochodu, z odpisu świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, podatnik ma prawo określić dopuszczalną ładowność samochodu, o której mowa w art.86 ust.3 i 5 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów z posiadanego dowodu rejestracyjnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj