Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej
US1416/PP/443-6/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US1416/PP/443-6/04
Data
2004.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
obniżenie podatku należnego
paliwo
podatek od towarów i usług
pojazdy specjalne


Pytanie podatnika
Czy przysługuje podatnikowi prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów ciężarowych: Mercedes Benz 814 L rodzaj samochodu specjalny - pomoc drogowa oraz Tatra - 148 - samochód specjalny, dla których podatnik nie posiada odpisu świadectwa homolgacji, bądź decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik dla celów prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy samochodowe, których dane na podstawie wpisów w dowodach rejestracyjnych i wg wyjaśnień Podatnika są następujące:

  1. Merecedes Benz 814 L (pochodzi z importu) rodzaj samochodu specjalny– pomoc drogowa, ilość miejsc - 3, dopuszczalna masa całkowita 7490 kg, ładowność - brak, rok produkcji - 1996. Pojazd wyposażony w zamontowaną na podłużnicach ramę uchylną platformy typu Euro unoszonej przy użyciu siłownika hydraulicznego i opuszczanej do poziomu jezdni, wciągarkę hydrauliczną z hydrauliczną regulacją przesuwu oraz hak holowniczy.
  2. Tatra – 148, rodzaj samochodu - samochód specjalny, ładowność – 13.500 kg, liczba miejsc - 3, rok produkcji - 1978. Pojazd zabudowany jest widelcem hydraulicznym służącym do holowania pojazdów ciężarowych, wciągarkami (3szt.) oraz podporami zapierającymi.

Podatnik dla w/w pojazdów nie posiada wyciągu ze świadectwa homologacji czy decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa.

Zgodnie z art. 88 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. W art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług określono wzór dający możliwość obliczenia dopuszczalnej ładowności pojazdu, koniecznej dla klasyfikacji rodzaju pojazdu dla celów podatku od towarów i usług:DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie:DŁ - oznacza dopuszczalna ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

W myśl postanowień art. 86 ust. 5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe. W art. 86 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy określono, że ust. 3 tego artykułu nie dotyczy pojazdów specjalnych – jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchy drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny. W art. 2 pkt 36 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r., Nr 58, poz. 515 ze zm.) zdefiniowano pojazd specjalny jako pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Zatem w świetle w/w przepisów ustawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu jest związane z rodzajem samochodu. Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji, wynikający z obiektywnej niemożności jego uzyskania skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi tj., iż ładowność przedmiotowego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984 roku zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 6, poz. 35). Pierwsze świadectwa homologacji wydane zostały przez Ministra Komunikacji z datą 31 stycznia 1984 roku. Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie ds. Infrastruktury. Posiada je także podmiot (producent, importer), dla którego zostało ono wydane. Ponadto od 1984r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, należy wyjaśnić, że np.: europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu. Dlatego też podatnik powinien ustalić, czy dla użytkowanego przez niego typu pojazdu samochodowego takie świadectwo istnieje.

W związku z powyższym, jeżeli określona w dowodzie rejestracyjnym ładowność samochodów marki Merecedes Benz 814 L, Tatra wynika z homologacji wydanej dla danego typu samochodu, z odpisu świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji podatnik ma prawo określić dopuszczalną ładowność samochodu, o której mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj