Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/193/AT/98/04
z 7 lipca 2000 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/193/AT/98/04
Data
2000.07.07



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
konwersja wierzytelności
koszty uzyskania przychodów
pożyczka
różnice kursowe
udziałowiec
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od pożyczki w sytuacji, gdy następuje konwersja tej wierzytelności na udziały oraz różnice kursowe powstałe na dzień konwersji?


Odpowiadając na wniosek Spółki z dnia 08.06.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnychw przypadku konwersji, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków podatkowych, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) informuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że udziałowiec Spółki, będący nierezydentem, posiadający 100 % udziałów, w latach 2000 – 2001 udzielał Spółce oprocentowane pożyczki w walucie obcej, z terminem spłaty do końca 2006r., przy czym do 30.06.2004r. połowa kwoty pożyczek winna być spłacona.

We wniosku nie podano na jaki cel przeznaczone były przedmiotowe pożyczki.Ze względu na fakt, iż Spółka nie spłacała pożyczek, udziałowiec dokonał konwersji swojej wierzytelności na udziały Spółki, w wyniku czego uzyskał prawo do udziałów o wartości odpowiadającej kwocie kapitału pożyczki oraz należnych na dzień konwersji odsetek.Uznać zatem należy, że na dzień konwersji zobowiązanie z tytułu umowy pożyczki wygasło,a należne na ten dzień odsetki zostały zapłacone.

Stosownie do przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Różnice kursowe w przypadku pożyczki udzielonej w walucie obcej powstają, jeżeli między dniem otrzymania pożyczki a dniem jej spłaty występują różne kursy walut.W przedmiotowej sprawie nie dokonano faktycznej spłaty pożyczki lecz nastąpiła jej konwersjana udziały.

Do zamiany wierzytelności na udziały Spółka nie angażuje środków w walucie obcej, której pozyskanie w dacie innej niż otrzymanie przez Spółkę pożyczki, rodziłoby obowiązek naliczenia różnic kursowych. A zatem tutejszy organ podatkowy nie potwierdza stanowiska Spółki, albowiem różnice kursowe w rozumieniu w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie występują.

Natomiast organ podatkowy potwierdza stanowisko Spółki, iż kosztem uzyskania przychodów,w sytuacji przedstawionej we wniosku jest wartość odpowiadająca spłaconym odsetkom, ustalonym zgodnie z umową pożyczki do dnia konwersji, co wynika a contrario z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy przy założeniu, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj