Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PP-443/56/04
z 16 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/56/04
Data
2004.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aneks do umowy
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność gospodarcza
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umów zlecenia podatnika będącego zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.


Stosownie do pisma z 12.05.2004r. (data wpływu do Urzędu 17.05.2004r.), w sprawie interpretacji przepisów ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuję:

Z ww pisma wynika, że będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku radcy prawnego, zawiera Pan również umowy zlecenia ze spółkami prawa handlowego, urzędami gminy oraz niekiedy z osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą.

Z art. 15 ust. 1 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) wynika m.in., iż podatnikami są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.
Z art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej wyżej ustawy wynika, że do samodzielnej działalności gospodarczej nie zalicza się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Dla uznania, że działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest, aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a wykonującym czynności – o których mowa wyżej – istniało związanie „prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności”.
Ponadto z przepisu wynika, iż te „prawne więzy tworzące stosunek prawny” dotyczyć muszą:
- warunków wykonywania czynności,
- wynagrodzenia,
- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W załączonych przez Pana umowach – zlecenie i aneksach zawarł Pan m.in. klauzulę, w której zleceniodawca zobowiązuje się do ponoszenia odpowiedzialności za zleceniobiorcę, na zasadzie art. 430 kodeksu cywilnego.W tym stanie rzeczy do przedłożonych umów ma zastosowanie powołany wyżej art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy i w związku z tym umowy te nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj