Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-38/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-38/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1.Spółka posiada na stanie środków trwałych samochód marki: „Lublin”, który jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 900 kg w tym 9 osób. Przy zastosowaniu wzoru o którym mowa w art.86 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik nie miałby prawa do odliczania podatku naliczonego od zakupionego paliwa. Ma jednak wątpliwości odnośnie słowa „w tym”, czy to oznacza, że samochód jest bezspornie ciężarowy, a dodatkowo można w nim przewozić 9 osób i w związku z tym nie należy stosować wzoru o którym mowa w art.86 ust.3 ustawy, tylko odliczać podatek VAT naliczony z tytułu zakupu paliwa w całości.
2. Spółka realizuje budowę obiektu sakralnego (cerkiew), sklasyfikowaną według PKOB dział 12 grupa 127 klasa 1272. Czy podatnik ma prawo stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% z uwagi na zapis art.2 ust.12 ustawy o podatku od towarów i usług?


Zgodnie z art.88 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku VAT należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych , o których mowa w art.86 ust.3 i 5 ustawy.
W artykule 86 ust.3 ustawy mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Wzoru tego nie stosuje się do pojazdów samochodowych służących do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie.
W przypadku, gdy z wyciągu ze świadectwa homologacji wynika liczba miejsc 9 (jak to ma miejsce w zapytaniu), podatnik winien stosować wzór o którym mowa, w art.86 ust.3 ustawy, aby ustalić czy może dokonać obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku VAT należnego do nabywanych paliw służących do eksploatacji tego pojazdu.
Reasumując, jeżeli będzie to paliwo do samochodu o ładowności niższej niż określona według powyższego wzoru, podatek naliczony od zakupionego paliwa nie podlega odliczeniu.

Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie do 31 grudnia 2007r. obniżona do 7% stawka podatku od towarów i usług obowiązuje wyłącznie w zakresie:
1)robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą
2)obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
1)sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2)urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3)urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Jak wynika z art.2 pkt.12 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca określił , że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych :
- 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne ,
- 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zatem, tylko roboty budowlano – montażowe dotyczące tych obiektów korzystają z opodatkowania preferencyjną stawką VAT 7%.Natomiast budowa budynku do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych (w opisanym przypadku cerkwi) od 1 maja 2004r.podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22 % ( budynek sklasyfikowany w PKOB -wg informacji przedłożonej przez podatnika – 1272).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj