Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0988/03
z 26 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0988/03
Data
2004.01.26



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
podwyższenie kapitału
skutki podatkowe


Pytanie podatnika
Czy przekazanie środków z kapitału rezerwowego na kapitał zakładowy będzie wywierało skutki podatkowe dla akcjonariuszy Spółki?


Spółka akcyjna – stosownie do postanowień art. 308 par. 1 Kodeksu spółek handlowych – zobowiązana jest do podwyższenia kapitału zakładowego co najmniej do wysokości 500.000 zł. Podwyższenia tego Spółka zamierza dokonać ze środków własnych zgromadzonych w latach ubiegłych na kapitale rezerwowym, podwyższając jednocześnie wartość nominalną istniejących akcji.


Stan prawny:


Zgodnie z treścią art. 442 par. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz.1037 ze zm.) walne zgromadzenie może podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na to środki z kapitału zapasowego lub innych kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, jeżeli mogą być one użyte na ten cel (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki). Nowe akcje, które mają być przydzielone akcjonariuszom na mocy uchwały walnego zgromadzenia, nie wymagają objęcia (art. 442 par. 3 Ksh).

Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy z 26 lipca 2000r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej, ale tylko wówczas, gdy kapitał zapasowy przeniesiony do kapitału akcyjnego pochodził z nierozdzielonych w latach poprzednich zysków.

W myśl art. 26 ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 41 ust. 5 oraz art. 42 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitału zakładowego płatnicy pobierają podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego. Jednocześnie przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika i w tym samym terminie przesyłają urzędowi skarbowemu deklarację, a podatnikowi - informację o pobranym podatku, sporządzone według ustalonych wzorów.

Podatek z tego tytułu ustala się według stawki 15 % od uzyskanego przychodu na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdy wspólnik jest osobą prawną, lub zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy wspólnik jest osobą fizyczną.

W terminie przekazania kwoty pobranego podatku płatnik przesyła urzędowi skarbowemu deklarację CIT-6 (lub PIT-8A - jeśli wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych), a podatnikowi - informację o pobranym podatku CIT-7.

Zryczałtowany podatek dochodowy obowiązani są wpłacić z własnych środków udziałowcy, spółka natomiast zobowiązana jest jako płatnik pobrać podatek i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Udziałowcy mogą też podjąć uchwałę o wypłaceniu wspólnikom z części zysku netto kwot na pokrycie podatku.

Dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych, oraz kwot tego podatku udziałowcy nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych.

W świetle powyższych przepisów bez znaczenia pozostaje, czy akcjonariuszem jest osoba prawa czy osoba fizyczna, bowiem bez względu na status akcjonariusza Spółka w przypadku przekazania środków z kapitału rezerwowego na kapitał zakładowy jest zobowiązana jako płatnik do pobrania podatku w wysokości 15% oraz odprowadzenia go do urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj