Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/VUR1/443-117/04/GW
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/VUR1/443-117/04/GW
Data
2004.06.18



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
papier wartościowy
pieniądze
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy działalność Spółki polegająca na produkcji i dostawie banknotów i innych papierów wartościowych, podlega zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest wytwarzanie i sprzedaż wyrobów poligraficznych, posiadających symbol PKWiU 22.22.11, tj: znaczków pocztowych i skarbowych, papieru z wytłoczonym znakiem, formularzy i blankietów czekowych, bankontów, akcji i obligacji.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę, łącznie z pośrednictwem, dotyczącą walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem przedmiotów kolekcjonerskich, za które uważa się monety ze złota, srebra lub metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, iż przedmiotem zwolnienia od podatku od towarów i usług jest dostawa, łącznie z pośrednictwem, walut banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy. W świetle art. 32, w związku z art. 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 140, poz. 938 z późn. zm.) prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są znaki pieniężne emitowane przez Narodowy Bank Polski, którymi zgodnie z art. 31 w/w ustawy są banknoty i monety opiewające za złote i grosze. Reasumując należy stwierdzić, iż do momentu wyemitowania i wprowadzenia do obiegu znaków pieniężnych przez Narodowy Bank Polski, banknoty wytworzone przez Spółkę, nie stanowią prawnego środka płatniczego na terenie RP i w związku z powyższym nie podlegają regulacji art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Są one wyrobami poligraficznymi, które podlegają opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu podziela wyrażone w wystąpieniu stanowisko Strony, iż przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy prowadzonej przez Spółkę działalności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj