Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
US I/443-17/04
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US I/443-17/04
Data
2004.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komis
prowizje
samochód


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów w zakresie podatku VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wyżej opisane transakcje będą podlegały PCC czy tez będą z nich zwolnione? Czy zmienia coś w sposobie opodatkowania powyższych transakcji, gdy kupującym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub osoba prawna? Czy postępuję prawidłowo dokumentując otrzymaną prowizję wystawiając fakturę VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) udzielając pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w związku z Pana pismem z dnia 04.03.2004 r. informuje, co następuje.

Zgodnie z informacjami zawartymi w Pana piśmie prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi i nowymi, pośrednictwa w sprzedaży tych samochodów oraz jest Pan subdealerem i pośredniczy w sprzedaży samochodów marki ... . W ramach pośrednictwa w sprzedaży samochodów podpisuje Pan z właścicielem samochodu umowę zlecenia sprzedaży, a następnie w przypadku znalezienia kupca na samochód podpisuje Pan z nim umowę sprzedaży na zlecenie, tj. sprzedaje Pan auto w imieniu i na rachunek właściciela samochodu, nie odpowiada Pan tym samym za żadne wady techniczne i prawne sprzedawanych samochodów. Dodatkowo obciąża Pan nabywcę (prowizją) - opłatą za doprowadzenie do transakcji (pośrednictwo) w wysokości kilkuset złotych wraz z należnym podatkiem VAT (22 %), co dokumentuje Pan wystawiając fakturę VAT.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym prosi Pan o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy w świetle obowiązujących przepisów w zakresie podatku VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wyżej opisane transakcje będą podlegały PCC czy tez będą z nich zwolnione?
  2. Czy zmienia coś w sposobie opodatkowania powyższych transakcji, gdy kupującym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub osoba prawna?
  3. Czy postępuję prawidłowo dokumentując otrzymaną prowizję wystawiając fakturę VAT?

W Pana ocenie transakcje te będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych w każdym przypadku, gdy jedna ze stron tych transakcji - pośrednik z tytułu tej transakcji jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Ponadto – zdaniem Pana - otrzymane prowizje (opłaty za pośrednictwo) prawidłowo dokumentowane są fakturami VAT.

Odnosząc się do złożonego przez Pana zapytania i zaprezentowanego stanowiska, uwzględniając przedstawiony powyżej stan faktyczny sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu odpowiada, co następuje. Pośrednictwo jest jednym z elementów obrotu cywilnoprawnego. Pośrednik działa w imieniu zleceniodawcy w celu zawarcia konkretnej transakcji, ale nie jest stroną umowy kupna-sprzedaży. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (art. 734 § 1 kodeksu cywilnego). Wobec powyższego zawarta umowa kupna-sprzedaży zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86 poz. 959 ze zm.) jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli dokonanie tej czynności nie rodzi powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Przy zawieraniu umów pośrednictwa w sprzedaży pojazdów podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest prowizja, a w podatku od czynności cywilnoprawnych wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży. Nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 cyt. wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest co do zasady sprzedający. Wyłączenie z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczyć będzie tych przypadków, gdy strona sprzedająca – właściciel pojazdu będzie z tytułu dokonania tej czynności cywilnoprawnej zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług lub zwolniony od tego podatku.

Reasumując powyższe, zawarte transakcje kupna-sprzedaży na podstawie umowy zlecenia podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zawarte transakcje zakupu przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobę prawną nie mają wpływu na sposób opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Odnośnie dokumentowania otrzymanej prowizji poprzez wystawienie faktury VAT, należy stwierdzić, iż otrzymana przez Pana prowizja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 z 1993 r., poz. 50 ze zm.) jej podstawę opodatkowania określa się jako kwotę należną (prowizję) pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Jeżeli nabywcą tego samochodu jest osoba fizyczna bądź prawna prowadząca działalność gospodarczą, wówczas – zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o VAT, jest Pan zobowiązany wystawić fakturę VAT dokumentującą otrzymaną przez Pana prowizję. Natomiast jeśli nabywcą jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej – faktura wystawiona jest zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o VAT – wyłącznie na żądanie tej osoby.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj