Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głownie
US III 443
z 4 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US III 443 - 8/04/ES
Data
2004.07.04



Autor
Urząd Skarbowy w Głownie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
paliwo
samochód
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodu ciężarowego z państwa członkowskiego U.E. praz paliwa do tego samochodu, w przypadku braku świadectwa homologacji.


W odpowiedzi na pismo z dnia 18.06.04 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3, na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głownie informuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność, n – oznacza ilość miejsc ( siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5000 zł. Art. 86 ust. 5 ww. ustawy stanowi, że dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń ), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust.3. Przepis art. 86 ust. 4 pkt 2 wskazuje, że ust. 3 nie dotyczy pojazdów specjalnych – jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji ( ...) wynika, że jest to pojazd specjalny.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w przytoczonym wyżej art. 86 ust. 3 i 5.

Z powyższych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie, w Polsce świadectwa homologacji wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot ( producenta, importera ) dla którego zostało ono wydane. W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, należy wyjaśnić, że europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu. A zatem podatnik powinien uzyskać informacje czy posiadany przez niego pojazd posiada homologację.

Z uregulowań zawartych w art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wynika bowiem, że tylko w przypadku, gdy łącznie spełnione są dwa warunki: pierwszy – pojazd musi spełniać warunek dopuszczalnej ładowności obliczonej wg wzoru z art. 86 ust. 3, drugi – fakt spełnienia warunku dopuszczalnej ładowności jest potwierdzony odpowiednim świadectwem homologacji lub odpisem decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa, to wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego bez ograniczeń.

Powyższe oznacza, że w przypadku zakupu samochodu spełniającego wprawdzie warunek dopuszczalnej ładowności, ale nie posiadającego odpowiedniej dokumentacji, tj. świadectwa homologacji, prawo do odliczenia podatku naliczonego ograniczone jest do 50% kwoty podatku określonego w fakturze dokumentującej nabycie tego samochodu– nie więcej jednak niż 5000 zł., a odliczanie podatku naliczonego od zakupu paliwa w ogóle nie jest możliwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj