Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
KD-415-19/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
KD-415-19/04
Data
2004.04.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dożywocie
lokal mieszkalny
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
ćzy podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, sprzedaż lokalu mieszkalnego otrzymanego na podstawie umowy dożywocia.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 9 marca 2004 r (wpływ do tut. Urzędu – 11 marzec 2004 r.), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uprzejmie informuje.

Powyższym pismem zwrócił się Pan o udzielenie informacji w sprawie wyjaśnienia, czy podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, sprzedaż lokalu mieszkalnego otrzymanego na podstawie umowy dożywocia.Pana zdaniem przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z podatku dochodowego.

Oceniając stanowisko pytających należy stwierdzić, że jest ono błędne. Zgodnie z treścią art. 10 ust 1 pkt 8 lit. „a” ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycie” zatem należy przyjąć, że chodzi o każde nabycie w sensie potocznym. Za takie nabycie należy także przyjąć umowę dożywocia, bowiem zgodnie z art. 908 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.

Ponieważ nabył Pan przedmiotowy lokal mieszkalny w drodze umowy dożywocia, sprzedaż przed upływem pięciu lat tak nabytego lokalu mieszkalnego nie podlega zwolnieniu z zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.

Dodatkowo informuję, że ustawodawca w katalogu zwolnień przedmiotowych wykazanych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia zwolnienia od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w formie umowy dożywocia.

Informacji udziela się w oparciu o stan faktyczny opisany w piśmie i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj