Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
ADII W/415/4/2004
z 22 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ADII W/415/4/2004
Data
2004.06.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
przychód
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
kwestia uzyskania przychodu spółki jawnej w przypadku otrzymania nieodpłatnego świadczenia


Z opisanego stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia jak wyżej wynika, że jest Pan współwłaścicielem dwuosobowej spółki jawnej. Na potrzeby tej spółki użycza nieodpłatnie samochód osobowy stanowiący Pana własność.

W związku z powyższym zapytanie dotyczy kwestii przychodu spółki z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.

Według podatnika przychód z tytułu użyczenia nieodpłatnie samochodu osobowego spółce jawnej przez jednego ze współwłaścicieli spółki powstaje u współwłaściciela biorącego samochód w używanie.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Grunwald wyjaśnia:

Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm./ przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 – 2b ustawy, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.Z uwagi na powyższe, jeśli Pana wspólnik nie zalicza się do jednej z ww. grup podatkowych, powstanie u niego przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia /w wysokości odpowiadającej udziałowi w spółce/. Jednocześnie , po Pana stronie przychód w rozumieniu cyt. przepisu ustawy podatkowej nie wystąpi, ponieważ w tej części udostępnia Pan samochód osobowy samemu sobie.W celu ustalenia wielkości przychodu wspólnika niebędącego właścicielem pojazdu, wartość nieodpłatnego świadczenia oblicza się zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 – 2b ww. ustawy, należy podzielić w stosunku odpowiadającym wielkościom udziałów, a następnie część przypadającą na wspólnika doliczyć do przychodu uzyskanego przez niego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj