Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP1-400/ID/04
z 29 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP1-400/ID/04
Data
2004.04.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Powiązania gospodarcze, rodzinne, kapitałowe


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
transakcja


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii: rozumienia pojęcia ,,transakcja,, zamieszczonego w art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)


Dnia 25 marca 2004 r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, złożone przez XXX Sp. z o. o. , dotyczące kwestii:

rozumienia pojęcia ,,transakcja,, zamieszczonego w art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zważył, co następuje:

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji słowa – transakcja, dlatego tez należy odnieść się do słownika języka polskiego. W ujęciu słownikowym ,,transakcja,, to operacja handlowa albo bankowa typu kupno-sprzedaż, ale na większą skalę także porozumienie, układ w jakiejś sprawie, które jest wynikiem rokowań, przetargów, i ustępstw.

Ustawą z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 60 poz. 700) wprowadzone zostały przepisy nakładające na Podatników obowiązek skompletowania i na żądanie organów podatkowych okazania szczegółowej dokumentacji podatkowej transakcji dokonywanych przez podatników między innymi z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami w rozumieniu art. 11 ust 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że obowiązek dokumentacyjny obejmuje

1) transakcję lub

2) transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

-100 000 euro –jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego,

-30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych,

-50 000 euro- w pozostałych przypadkach.

Obowiązek sporządzania dokumentacji dotyczy więc transakcji lub grupy transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi - w momencie gdy nastąpi przekroczenie w roku podatkowym w/w określonego poziomu zapłaconych należności wynikających z tych transakcji lub określenia należności wynikających z zawartych umów.

Z przedstawionej definicji słowa transakcja –wynika że jest to każda operacja związana ze zdarzeniami handlowymi oraz wynikająca z zawartych umów i porozumień.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj