Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0032/04
z 10 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0032/04
Data
2004.02.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność handlowa
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
zakres zezwolenia


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym poszerzenie zakresu działalności gospodarczej o sprzedaż napojów o zawartości 4% alkoholu wyłącza tę działalność z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych?


Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zakresie usług chałupniczych oraz od grudniu 2003r. również w zakresie handlu detalicznego. Od stycznia 2004r. Podatniczka rozszerzyła prowadzoną działalność handlową o sprzedaż napojów o zawartości 4% alkoholu.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zasadą wyrażoną w treści art. 9a ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w roku 2004 - jest, że dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowani na zasadach określonych w art. 27 z zastrzeżeniem ust. 2 i 3,, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jak wynika z powyższego przepisu warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika - nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego podatnik nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - co wynika jednoznacznie z treści art. 9 ust. 1 ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)

W myśl postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

    Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 20.11.1998r. Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
    1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
  1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro, lub
  2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro,
    2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Jednak przychody osiągane przez Podatniczkę nie z każdego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej mogą podlegać opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez niektóre osoby fizyczne. W art. 8 ust. 1 tej ustawy ustawodawca zawarł katalog rodzajów działalności i przypadki, do których nie stosuje się przepisów tej ustawy. W negatywnym katalogu rodzajów działalności wyłączających podatników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zawartym pkt 4 tego artykułu wymieniono jedynie podatników wytwarzających wyroby akcyzowe, a nie sprzedawców tych wyrobów. Zatem prowadzenie handlu detalicznego w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu 4% nie wyłącza Podatniczki z możliwości opodatkowania przychodów osiąganych z tego tytułu w tej formie.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne zostały określone w art. 12 ust. 1 pkt 1 – 5 ustawy z 20.11.1998 r.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt. 5 lit. b) ustawy z 20.11.1998 r. przychody z działalności usługowa w zakresie handlu, którą zgodnie z definicją zawarta w art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników - opodatkowane są ryczałtem w wysokości 3 % przychodów. Ustawodawca nie ustanowił przy tym rodzaju usług żadnych wyjątków, tak więc przychody ze sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu 4% podlegają również opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 3 % przychodów. Jedynie przychody z działalności gastronomicznej - przez którą zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20.11. 1998 r. należy rozumieć usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów – w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % podlegają opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 8,5 % - o czym stanowi art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z 20.11.1998 r.

A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego sprawy poszerzenie przez Podatniczkę zakresu działalności gospodarczej o sprzedaż napojów o zawartości 4% alkoholu nie wyłącza tej działalności z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj