Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/412/174/04
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/412/174/04
Data
2004.06.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
komputery
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy zakup komputera wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej osobie niewidomej o znacznym stopniu niepełnosprawności?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup komputera oraz specjalistycznego oprogramowania informuję:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne ’’.

Za wydatki na cele rehabilitacyjne ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ,,uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 7b cytowanej ustawy w/w wydatek podlega odliczeniu od dochodu, jeżeli nie był sfinansowany za środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.

Podstawą do odliczenia w/w wydatku jest posiadanie dowodu poniesienia tego wydatku (art. 26 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) – w Pana przypadku będą to faktury VAT.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy, stan faktyczny przedstawiony przez Pana oraz dołączone dokumenty, w tym m.in. zaświadczenie lekarza specjalisty potwierdzające, iż komputer jest w Pana przypadku urządzeniem ułatwiającym wykonywanie czynnści życiowych – uznano , że jako osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na narząd wzroku spełnia Pan warunki do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup sprzętu komputerowego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj