Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
Us33/NL/LF/II/415-76/04
z 25 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Us33/NL/LF/II/415-76/04
Data
2004.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcja
akcje pracownicze
banki
kapitały pieniężne
objęcie (nabycie) akcji
papier wartościowy
sprzedaż akcji
zakup akcji


Pytanie podatnika
Podatnik od września 2001r. jest pracownikiem Banku x, głównym i jedynym akcjonariuszem tego Banku jest podmiot francuski y, którego akcje są dopuszczone do obrotu publicznego, notowane między innymi na giełdzie francuskiej. Co roku Bank y przy współpracy z Bankiem x organizuje specjalną pracowniczą subskrypcje akcji Banku y przeznaczoną wyłącznie dla pracowników grupy Banku x, w ramach której pracownicy mają możliwość nabycia na specjalnych warunkach akcje Banku y. W roku 2002r. podatnik nabył łącznie 134 akcje Banku y, natomiast w 2003r. nabył 95 akcji Banku y. Obecnie Podatnik w trakcie sprzedaży wszystkich posiadanych akcji Banku y. Powyższe akcje zbywa za pośrednictwem swojego pracodawcy.


Zgodnie z art. 30 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U.z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 ze zm.) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów ( akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30 b ust. 2 pkt. 1 dochodem , o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów.

Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt. 38 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie m.in. akcji. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia papieru wartościowego ( w tym przypadku akcji).Nabycie takich akcji może nastapić np. przez zakup, darowiznę, w drodze wydania w zamian za gotówkę , aport itp. Akcje nabyte w wyniku pracy np. w Banku nie są zwolnione od opodatkowania. Podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży akcji zalicza się koszty warunkujące ich nabycie np. wydatki na zakup akcji, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego.

Na podstawie art. 30 b ust. 5 w/w ustawy dochodów ze sprzedaży akcji nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ( wg skali podatkowej) oraz art. 30 c ( podatek od dochodów z poza rolniczej działalności gospodarczej).

W myśl art. 30 b ust. 6 ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 a pkt. 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia m. in. papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy.

W myśl powołanych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego momentem podatkowym jest moment zbycia akcji , na zasadach określonych w art.30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zakończeniu roku podatkowego tj. do dnia 30 kwietnia 2005 r. podatnik jest zobowiazany złożyć w Urzędzie Skarbowym odrębne zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu uzyskanego ze zbycia akcji Banku y i obliczyć należny podatek od osób fizycznych w wysokości 19% uzyskanego dochodu, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj