Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesku
US-PP-443/3/04
z 16 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/3/04
Data
2004.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Lesku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż towarów
towar używany
użytkowanie rzeczy
użytkownicy
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy do sześciomiesięcznego okresu używania, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8.01.1993 r zalicza się okres zawieszenia działalności gospodarczej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 21.01.2004 r. w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących pojęcia okresu używania towaru w związku ze zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży towarów używanych, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Z przepisu tego wynika, że zwolnienie sprzedaży towarów używanych od podatku VAT uzależnione jest od spełnienia przez zbywców trzech warunków:

  1. przedmiotem sprzedaży są towary używane,
  2. sprzedaży dokonuje ich użytkownik,
  3. w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku naliczonego o podatek naliczony.

Definicję towarów używanych zawiera art. 4 pkt 7 ustawy, zgodnie z którym przez towar używany rozumie się towar, którego okres używania przez podatnika dokonującego sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku, a w przypadku budynków i budowli co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę. Wskazany wyżej przepis art. 4 pkt 7 lit. b mówi o okresie używania towaru przez podatnika dokonującego jego sprzedaży, a zatem przyjąć należy, iż sprzedaż z zastosowaniem zwolnienia od podatku od towarów i usług po upływie tego półrocznego okresu może być dokonana przez podatnika - sprzedawcę, który rzecz faktycznie używał. Podatnik pozbawiłby się możliwości jego faktycznego użytkowania przez okres wymagany w tym przepisie, gdyby oddał towar po jego zakupie w najem lub dzierżawę. Ministerstwo Finansów stwierdziło w tym zakresie, w piśmie z dnia 23.07.1997 r. (znak: PP3-8214-681/97/JM), że „użytkownikiem w rozumieniu tego przepisu jest podmiot faktycznie korzystający z tego towaru”. Pogląd ten zaakceptował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10.11.1999 r., sygn. akt I SA/Wr 1697/99, stwierdzając, że „użytkownikiem” dokonującym sprzedaży towaru używanego w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8.01.1993 r. jest jedynie jego właściciel, który w momencie sprzedaży korzysta z niego w ten sposób, że faktycznie go używa, a nie tylko pobiera z tego towaru pożytki cywilne i inne przychody.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż zakupione na początku listopada 2003 r. środki trwałe: koparka i samochód ciężarowy użytkowane są dla sezonowego wykonywania usług i od 1.01.2004 r. ta działalność zostaje zawieszona. Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego tut. Urząd jest zdania, że należy podzielić stanowisko, iż okres używania towaru przez podatnika wynoszący co najmniej pół roku, o którym mowa w art. 4 pkt 7 ustawy o VAT liczony jest niezależnie od tego, czy działalność gospodarcza wykonywana jest sezonowo czy w sposób ciągły.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj