Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
436-4/04, 436-5/04
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
436-4/04, 436-5/04
Data
2004.05.07



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
odprzedaż
rejestry
towar używany


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zakupu samochodów używanych dokonanego po dniu 1.05.2004 r., z przeznaczeniem do ich dalszej odsprzedaży, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przez podatnika podatku od towarów i usług VAT


W odpowiedzi na pana pismo z dnia 26.04.2004 r. odnośnie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zakup samochodów używanych dokonany po dniu 1.05.2004 r., z przeznaczeniem do ich dalszej odsprzedaży, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przez podatnika podatku od towarów i usług VAT), stosownie do przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje, że nie podziela pana poglądu zawartego we wspomnianym piśmie, iż czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co wg pana wyłącza również obowiązek prowadzenia rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stosownie do przepisów art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 926 ze zm.), nabywcy rzeczy, jeżeli kupują te rzeczy do przerobu lub sprzedaży, są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z treścią art. 8 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie odrębnych przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania podatku i wpłacenia do we właściwym terminie organowi podatkowemu. Podmioty te prowadzą działalność gospodarczą w zakresie skupu rzeczy (w tym pojazdów lub ich pojedynczych zespołów) do dalszej odsprzedaży oraz dokonują ich sprzedaży. W takim przypadku należy wymienić i odróżnić dwie czynności cywilnoprawne:

W pierwszej czynności cywilnoprawnej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży z chwilą jej zawarcia (nabycia pojazdu) jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Od tej czynności winien obliczyć, pobrać i odprowadzić na rachunek właściwego organu podatkowego podatek, ma również obowiązek prowadzenia rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych, a to stosownie do treści przepisów § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.).

W drugiej czynności cywilnoprawnej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży jest stroną sprzedającą rzecz (pojazd). Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) sprzedaż towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem zwolnień określonych w tej ustawie). W konsekwencji sprzedaż rzeczy (pojazdu) przez płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych, na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi. Na podstawie bowiem art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, w brzmieniu wprowadzonym z dniem 1.05.2004 r. przez art. 143 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. W wyniku wspomnianej wyżej nowelizacji, objęto podatkiem od czynności cywilnoprawnych dotychczas zwolnione z tego podatku oprócz gruntów zwolnionych z podatku od towarów i usług, także ich części składowych, tj. budynków i budowli stanowiących np. towary używane, dotychczas korzystające ze zwolnienia tak z podatku od towarów i usług, jak i podatku od czynności cywilnoprawnych. Wspomniana wyżej nowelizacja nie dotyczy zatem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ruchomości (pojazdów).

W związku z powyższym dokonując po dniu 1.05.2004 r., jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych, zakupu samochodów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, winien pan naliczyć, pobrać i odprowadzić na rachunek Urzędu Skarbowego w Jaśle należny od dokonanej czynności podatek wg stawki 2 %, ma pan również jako płatnik obowiązek prowadzenia rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj