Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/443-VAT/755/04/ZG
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443-VAT/755/04/ZG
Data
2004.07.26



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
homologacja
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek naliczony od zakupu paliwa do samochodu marki Mercedes VITO będącego środkiem trwałym, o ładowności 1055kg?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w Waszym piśmie z dnia 28.05.2004 r. bez numeru, uzupełnionym pismem z dnia 22.06.2004 r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 (czyli takich, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność, n – oznacza ilość miejsc /siedzeń/ łącznie z miejscem dla kierowcy). Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc /siedzeń/, o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym (ust.5).

Według przedłożonego świadectwa homologacji samochód ciężarowy marki Mercedes-Benz VITO/2001 o nr identyfikacyjnym VSA63809413407453 posiada dopuszczalną ładowność 1055 kg, tj. większą niż określona wg wzoru wynikającego z art. 86 ust. 3 w/cyt. ustawy (357 + 3 x 68 kg = 561).

W związku z powyższym, przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupu paliwa do w/w samochodu.

Nadto informuję, że w świetle przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj