Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrzeszowie
PP/443-25/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-25/04
Data
2004.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
apteka
dofinansowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy słusznie wykazano w deklaracji za miesiąc maj 2004r. jako obrót do opodatkowania obrót ze sprzedaży leków będący sprzedażą gotówkową na rzecz osob fizycznych nieprowadzacych działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych oraz faktycznie otrzymanych dopłat (w maju) do leków sprzedanych w maju. Wskazać należy również, że w maju na rachunek bankowy otrzymano dopłaty, które zaliczono do obrotu w kwietniu 2004r.


W odpowiedzi na pismo z dnia 25.06.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) dotyczących opodatkowania otrzymanych dotacji podatkiem od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż w art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ustawodawca określił podstawę opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tyt. sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, iż w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu (może to być organ administracji rządowej, samorządowej lub organizacja społeczna) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny – tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tyt. tej dostawy lub świadczenia. Dofinansowanie to musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa). Oznacza to, że zwiększy ona kwotę należną a przez to zostanie opodatkowana według stawki, która jest stosowana dla danego towaru. Obowiązek podatkowy z tyt. należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tyt. dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części – art.19 ust.21 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ww. przepisami prawa podatkowego do podstawy opodatkowania przyjmuje się więc obrót ze sprzedaży leków oraz faktycznie otrzymane dopłaty z chwilą uznania rachunku bankowego co winno znaleźć odzwierciedlenie w składanych deklaracjach dla podatku od towarów i usług (VAT-7).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj