Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/14/39/04
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/14/39/04
Data
2004.07.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
homologacja
odpisy
odpisy amortyzacyjne
samochód
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Firma zakupiła samochód ciężarowy marki Mercedes o ładowności powyżej 500 kg i zamierza dokonać zmiany homologacji ww. samochodu na samochód osobowy. Czy w związku z tym odpisów amortyzacyjnych ww. samochodu od dnia zmiany homologacji należy dokonywać na podstawie przepisów art. 22h i art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, w związku z pismem z dnia 21 czerwca 2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 9 lipca 2004 r., w sprawie sposobu naliczania i uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych samochodu ciężarowego, który poprzez zmianę homologacji zostanie przekształcony na samochód osobowy, po stwierdzeniu, że zapytanie dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, w której nie jest prowadzone postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zgodnie, z którymi urząd skarbowy ma obowiązek udzielić pisemnej odpowiedzi o zakresie stosowania prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego firma, w której prowadzi Pan działalność gospodarczą zakupiła samochód ciężarowy marki Mercedes o ładowności powyżej 500 kg. Obecnie zamierzacie Państwo dokonać zmiany homologacji ww. samochodu na samochód osobowy.

Stosownie do przepisów art. 22h ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej art. 22i – 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Natomiast stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a – 22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej 20.000 euro przeliczanej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Przepisy art. 23 ust. 3a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają definicję samochodu osobowego dla potrzeb podatku dochodowego, zgodnie z którymi przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Z powyższego wynika, że w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, samochodem osobowym jest samochód spełniający jednocześnie dwa warunki:

- nie posiada homologacji wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz

- jego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

A zatem zmiana homologacji z samochodu ciężarowego na samochód osobowy nie spowoduje, że samochód marki Mercedes o ładowności powyżej 500 kg będzie mieścił się w kategorii samochodów osobowych, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym nie ulegnie zmianie sposób naliczania i zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu używania w prowadzonej działalności gospodarczej samochodu marki Mercedes o ładowności powyżej 500 kg.

Wobec powyższego, zaprezentowane w piśmie stanowisko jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj