Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443,415/161/RS/04
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443,415/161/RS/04
Data
2004.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
budynek usługowy
faktura VAT
grunty
odliczenie podatku od towarów i usług
przychód
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
ulga budowlana
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
1) Czy sprzedając zabudowaną nieruchomość należy odprowadzić podatek VAT i w jakiej wysokości ? 2) Czy od uzyskanego z tego tytułu przychodu należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy? 3) Czy celem udokumentowania sprzedaży (poza aktem notarialnym) należy wystawić fakturę VAT?


Prowadzący działalność gospodarczą Podatnik wraz z żoną na zasadzie wspólnoty małżeńskiej nabyli w 1997 r. działkę budowlaną, na której w latach 1997-98 wybudowali budynek mieszkalno-usługowy. Budowa jednak zakończyła się na etapie stanu zamkniętego nie oddanego do użytku, nie dokonano odbioru budynku, więc nie został on dotąd zasiedlony ani zamieszkany. Nakłady inwestycyjne związane z budową części mieszkalnej odliczane były w ramach tzw. ulgi budowlanej, a od nakładów inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (nakładów na budowę części usługowej) odliczany był podatek VAT. Ponoszone nakłady inwestycyjne związane z działalnością gospodarczą nie były rozliczane ulgą inwestycyjną ani też nie były amortyzowane.

Ad 1) W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W związku z tym do sprzedaży części mieszkalnej budynku należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, a sprzedaż części usługowej podlegać będzie zgodnie z art. 41 ust. 1 tejże ustawy opodatkowaniu stawką 22%. Dodać należy, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 w/w ustawy o VAT), która w związku z tym stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości – według stawek dla nich właściwych.

Ad 2) W opisanej sytuacji sprzedaż nie stanowi źródła przychodów podlegających zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wśród źródeł przychodu podlegających podatkowi dochodowemu wymienia w art. 10 ust. 1 pkt 8 przychód ze sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ponieważ prawo podatkowe nie zawiera definicji nieruchomości należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, z którego treści wynika, iż budynek trwale związany z gruntem jako składowa część gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Wobec czego zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego stanowi sprzedaż nieruchomości. Bieg pięcioletniego terminu określonego we wspomnianym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku – w związku z powyższym uzyskany przychód w tej sytuacji nie podlega opodatkowaniu. Należy podkreślić, iż wydatki ponoszone przez Podatnika na wybudowanie części usługowej nie powinny stanowić kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy o pdof) prowadzonej przez niego działalności.

Ad 3) Według art. 106 ust. 1 w/w ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 (a więc m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą) są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj