Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-649/03/CIP/01
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-649/03/CIP/01
Data
2004.03.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
termin płatności
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, czy wobec określonego w umowie, we wskazanej wyżej formie terminu płatności ma zastosowanie przepis art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostarczenia energii cieplnej, wykonania usługi. Jeżeli tak, to w którym momencie nastąpi wykonanie usługi w przypadku usług o charakterze ciągłym. Czy w opisanym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 6 ust. 8b pkt 1 określające szczególny moment powstania obowiązku podatkowego?


Stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługi w zakresie dostaw energii cieplnej. Rozliczenie za dostawę energii następuje po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego, którym jest jeden miesiąc kalendarzowy. Ilość dostarczonego ciepła określa się na podstawie odczytów wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych. Odczyty te dokonywane są w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca. W umowach na dostawę ciepła dla różnych grup odbiorców określono następujące terminy płatności:

  1. 7 dni od wystawienia faktury,
  2. 7 dni od otrzymania faktury,
  3. do 7 dnia następnego miesiąca, w przypadku dostarczenia faktury odbiorcy po 3 dniu roboczym faktura będzie płatna w terminie 5 dni od doręczenia,
  4. płatność zostanie dokonana na podstawie faktury VAT

W zawartych umowach nie określono dokładnej daty płatności, termin płatności uzależniony jest od daty wystawienia faktury, daty jej otrzymania przez odbiorcę lub daty płatności określonej w wystawionej fakturze.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Usługi dostawy energii cieplnej mają charakter usług ciągłych, gdyż świadczone są w jednolity sposób przez dłuższy czas. Usługę taką uznaje się za wykonaną (w części) po upływie każdego, określonego w zawartej umowie okresu rozliczeniowego.

Moment powstania obowiązku podatkowego został określony w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U,. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2 – 10 oraz art. 35 ust. 6b i art. 2a – 6. W ust. 4 ww. artykułu wskazano, iż jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą częściowego wykonania tych usług, które to wykonanie winno być udokumentowane fakturą.

W przypadku świadczenia usług dostawy energii cieplnej zastosowanie mają szczególne uregulowania prawne dotyczące daty powstania obowiązku podatkowego, określone w art. 6 ust. 8b pkt 1 lit a ww. ustawy. Jeżeli w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego określono termin płatności, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą upływu tego terminu. Zatem ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego jest związane z ustalonym w umowie terminem płatności.

Z powyższego przepisu nie wynika, aby usługodawca był zobowiązany do ustalenia dokładnej daty płatności za wykonane przez siebie usługi. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż terminy płatności faktur zostały określone w umowie (mimo iż nie ujęto ich w formie konkretnej daty), zatem zastosowanie ma art. 6 ust. 8b pkt 1 lit a ww. ustawy, zgodnie z treścią którego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie.

Wskazać ponadto należy na treść § 40 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym w przypadkach określonych w art. 6 ust. 8b pkt 1-4, 7, 9, 11-13 fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, a jeżeli faktura zawiera informację jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (m.in. w zakresie energii cieplnej) nie może zostać wystawiona wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj