Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/30/04
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/30/04
Data
2004.07.09



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
budynek gospodarczy
budynek mieszkalny
budynek usługowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Jeżeli wymienione poniżej obiekty są przedmiotem sprzedaży jednoczesnej to czy ich sprzedaż podlega zróżnicowanym zasadom opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeznaczenie poszczególnych budynków jest następujące:
  • pawilon handlowy dobudowany w 1995 r., przeznaczony na działalność handlową opodatkowany podatkiem od towarów i usług z wykorzystaniem praw do odliczenia VAT w trakcie procesu inwestycyjnego,
  • budynek mieszkalny, zakupiony w 1998 roku, część mieszkalna służąca nieprzerwanie na cele mieszkalne - budynek mieszkalny j.w., część mieszkalna przeznaczona na cele prowadzonej działalności gospodarczej bez wprowadzenia jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych czy adaptacyjnych,
  • przyległy budynek gospodarczy, zakupiony w 1998 r., a wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.


W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym przepisy prawa podatkowego – ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dotyczące podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, w zależności od stasusu poszczególnych części tej nieruchomości, stosuje się następująco:


I. sprzedaż pawilonu handlowego dobudowanego w 1995 roku oraz przyległego budynku gospodarczego zakupionego w 1998r. przeznaczonych na cele działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy, który stanowi, że:

„przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

    a) środkami trwałymi,
    b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników majątku, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł.
    c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio”.


Dochód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy określa się zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy, stanowiącym:

„dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:

    1) wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości lub
    2) wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.”


II. Sprzedaż budynku mieszkalnego stanowi źródło przychodów na podstawie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ze sprzedaży ustala się zgodnie z art. 28 ustawy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabycie budynku mieszkalnego nastąpiło w roku 1988. Sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, zatem powołane przepisy nie mają zastosowania.


III. Sprzedaż części budynku mieszkalnego wykorzystywanej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą została wyłączona z przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 przez art. 14 ust. 2c ustawy i stanowi źródło przychodów zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy. Przepis art. 14 ust. 2c mówi, że „do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części... .Przepis art. 28 stosuje się odpowiednio.” W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym podano, że sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie budynku, w związku z tym nie ustala się podatku od przychodu z odpłatnego zbycia części budynku mieszkalnego przeznaczonego na działalność gospodarczą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj