Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US-III-443/13/2004
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/13/2004
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
zawieszenie działalności gospodarczej
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik w przypadku rozpoczęcia działalność w 2001, a następnie zgłoszenia zawieszenia działalności w okresie od 31.12.2002 r. do 16.05.2004 r., po jej odwieszeniu będzie podlegał zwolnieniu podmiotowemu w podatku VAT. Podatnik zapytuje, z chwilą jakiej kwoty stanie się podatnikiem VAT, czy w tym przypadku będzie miał zastosowanie art. 113 ust. 1 czy 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy informuje, iż zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej, nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a jedynie przerwę w wykonywaniu działalności. Takie stanowisko zostało zawarte m.in. w wyroku NSA z dnia 14 grudnia 1993 roku sygn. akt SA/Ka 960/90. Ustawodawstwo podatkowe w zasadzie nie zna pojęcia zawieszenia działalności gospodarczej. Powyższe pojęcie jest jedynie terminem technicznym.

Przepisy zawarte w art. 113 w/w ustawy określają warunki, które musi spełnić podatnik zamierzający korzystać ze zwolnienia podmiotowego, sposób ustalania wysokości obrotu uprawniającego do korzystania z tego rodzaju zwolnienia oraz przypadki, w których nie stosuje się zwolnień podmiotowych.Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego przysługuje tylko tym podatnikom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

1) wartość ich sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła 10 000 euro,
2) nie wykonują czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 w/w ustawy.

Jednym z warunków określających prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego jest warunek dotyczący wysokości osiąganego obrotu. Kwota obrotu, uprawniająca do korzystania ze zwolnienia podmiotowego została określona w art. 113 ust. 1 w/w ustawy w wysokości równowartości 10 000 euro, przy czym do wartości tej nie wlicza się kwoty podatku.

Przeliczenia kwoty 10.000 euro na złotówki dokonuje Minister Finansów w terminie do dnia 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy w drodze rozporządzenia, na podstawie upoważnienia zawartego w art. 113 ust. 14 pkt 1 w/w ustawy. Przeliczenie euro na złotówki jest przy tym dokonywane w oparciu o średni kurs euro ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 100 zł. W 2004 r. kwota obrotu, upoważniająca do korzystania ze zwolnienia podmiotowego jest przyjmowana, zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w art. 168 ust. 1 w/w ustawy w wysokości określonej rozporządzeniem Ministra Finansów



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj