Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP/005-23/04
z 9 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPP/005-23/04
Data
2004.06.09



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
płody rolne
stawka


Pytanie podatnika
Jaką stawkę należy zastosować przy wystawianiu faktur RR na produkty kupowane od rolników?


Nabywca produktów rolnych (wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz 535 / ) od rolnika ryczałtowego jest obowiązany doliczyć do ceny tych produktów kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT w wysokości 5% ceny netto produktów sprzedawanych przez rolników. Kwotę należności rolnika za sprzedane produkty wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku nabywca powinien przekazać - co do zasady – w terminie 14 dni – przelewem lub gotówką na rachunek bankowy rolnika, gdyż to stanowi jeden z niezbędnych warunków odzyskania tej kwoty.Sprzedając zakupione od rolnika ryczałtowego produkty ich nabywca opodatkowuje stawką podatku 3%, jako wymienione w załączniku nr 6 do cyt. wyżej ustawy o VAT. W podstawie opodatkowania tym podatkiem nie uwzględnia się kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku należnej od nabywcy rolnikowi. Reasumując, zgodnie z art. 115 ust. 1 przywołanej wcześniej ustawy o VAT, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 5% kwoty należnej. W praktyce owe 5% jest rolnikowi wypłacane przez nabywcę. Dla nabywcy z kolei kwota ta, zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy, jest zarazem podatkiem naliczonym i może być odliczona w rozliczeniu za miesiąc, w którym zapłacił za towar. Natomiast do sprzedaży towarów wymienionych w zał. nr 6 podanej wyżej ustawy należy stosować stawkę 3% VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj