Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PP-443/22/04
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/22/04
Data
2004.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
hodowla
rolnictwo
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy rolnik zajmujący się hodowlą przepiórek i sprzedażą produktów tej hodowli w postaci konsumpcyjnych jaj przepiórczych:
1/ jest rolnikiem ryczałtowym
2/ przysługuje mu zryczałtowany zwrot podatku VAT
3/ nie jest płatnikiem podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej?


W odpowiedzi na pismo z dnia 06.05.2004 roku (data wpływu: 07.05.2004r.) informuje się, iż:

Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, wymienione w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535). Dokonując dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz świadcząc usługi rolnicze, rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Jaja przepiórcze konsumpcyjne posiadają symbol PKWiU 01.24.20-00.90 (co potwierdza przedstawiona przez Podatnika klasyfikacja dokonana przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu) i mieszczą się w grupie zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego (PKWiU 01.2). Podatnik dokonujący ich sprzedaży jest rolnikiem ryczałtowym.

Zryczałtowany zwrot podatku, zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych (wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy) na rzecz podatnika podatku od towarów i usług. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku wypłacana jest rolnikowi ryczałtowemu przez podmiot nabywający od niego produkty rolne. Natomiast stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Powyższa zasada ma również zastosowanie w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku od towarów i usług.

Jeżeli więc Podatnik będzie dokonywał dostawy jaj przepiórczych na rzecz podmiotu będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, to będzie miał prawo do zryczałtowanego zwrotu podatku VAT, o którym mowa powyżej.

Jednocześnie wyjaśnia się, że rolnik zajmujący się hodowlą i sprzedażą jaj nie jest płatnikiem podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.

Reasumując stwierdza się, iż zaprezentowane przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj