Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005U-515/04/ES
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005U-515/04/ES
Data
2004.07.19



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nadwyżki
niedobory
przychód


Pytanie podatnika
Czy w przypadku jeżeli po dokonaniu kompensaty nadwyżek z niedoborami pozostaje nieskompensowana nadwyżka lub niedobór to czy odpowiednio stanowią one przychody i koszty podatkowe.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, że dokonana w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej weryfikacja pisma Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 01.07.2004r. znak US 72/ROP1-511/ID/04, wydanego w związku z zapytaniem Podatnika z dnia 01.06.2004r., wykazała konieczność zmiany odpowiedzi udzielonej przez organ pierwszej instancji w części dotyczącej obowiązku wystawiania faktur korygujących.

Jak wynika z pisma Spółki jest ona importerem i dystrybutorem kosmetyków do włosów. Ponieważ całe linie produktów posiadają takie same opakowania a różnią się jedynie numerem produktu wydrukowanym na opakowaniu, w trakcie pakowania produktów w paczki dla klientów dochodzi do pomyłek. Powyższe błędy z uwagi na zbieżną cenę sprzedaży poszczególnych produktów, często nie są również zgłaszane przez klientów i ujawniane są dopiero w trakcie inwentaryzacji.

W przedstawionej sytuacji podatnik ma wątpliwości czy dodatnie różnice inwentaryzacyjne są przychodem a ujemne stanowią koszt uzyskania przychodów.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy Dyrektor Izby Skarbowej zgadza się z prezentowanym zarówno przez Podatnika jak i organ pierwszej instancji stanowiskiem, że przedmiotowe nadwyżki i niedobory powstałe w trakcie normalnego i racjonalnego działania Spółki z przyczyn od niej niezależnych stanowią zgodnie z art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Z 2000r. Nr. 54 poz. 654) odpowiednio przychód i koszt uzyskania przychodów.

Różnice te muszą być jednak udokumentowane stosownie do postanowień ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz.U. Z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) w sposób pozwalający na ustalenia przyczyn ich powstania.

Z uwagi na fakt, że omawiane różnice ujawniane są w trakcie inwentaryzacji i nie można ustalić transakcji w których powstały, brak jestpodstaw natomiast do wystawiania na różnice inwentaryzacyjne faktur korygujących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj