Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PF-II-005/5/PB/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PF-II-005/5/PB/04
Data
2004.04.08



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
podatek dochodowy od osób fizycznych
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Dotyczy wspólnego opodatkowania małżonków za 2003 r. , w sytuacji gdy jeden z nich w 2003 r. „ zawiesił" działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej .


Dziadując na podstawie przepisu art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia niniejszym pismem wyjaśnienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 26 lutego 2004r. nr PDI/415-2/EC/04, dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków za 2003 r. , w sytuacji gdy jeden z nich w 2003 r. „ zawiesił" działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej , gdyż jest niezgodne z przepisami prawa.

W myśl przepisu art.6 ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), sposób opodatkowania , o którym mowa w ust.2 i 4 ( tj. łącznie z małżonkiem i osób samotnie wychowujących dzieci ) nie ma zastosowania w sytuacji , gdy chociażby do jednego z małżonków ,osoby samotnie wychowującej dzieci ... mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz.930 ze zm.).

Jednocześnie stosownie do art.9 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowymi ...( zdanie drugie) „ Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania , uważa się , że nadal prowadzi działalność w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych."

Z Pani pisma z dnia 8 stycznia 2004 r. wynika , iż posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą i rozlicza się za pomocą karty podatkowej , przy czym z dniem l lipca 2002 r. , działalność ta została zawieszona i do chwili obecnej nie uzyskuje Pani z tego tytułu żadnych dochodów.

Mając na uwadze powyższe , należy stwierdzić , iż jest Pani podatnikiem , do którego mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne , stąd brak podstaw prawnych do łącznego z małżonkiem opodatkowania dochodów za 2003 r . Bez znaczenia pozostaje fakt- na. co również błędnie wskazał organ podatkowy I instancji - nie osiągania przychodów , gdyż z treści powołanego wyżej przepisu art.6 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika. by warunkiem wyłączenia możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem było osiąganie przychodu (dochodu ) .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj