Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-63/04
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-63/04
Data
2004.08.05



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
służebność
sprzedaż gruntów
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Społka "S" sprzedała spółce "Z" nieruchomość składającą się z kilku działek gruntu częściowo zabudowanego. Jednocześnie nabywca nieruchomości spółka "Z" ustanowiła na rzecz społki "S" nieodpłatną służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu przez nieruchomość kupującego w pasie szczegółowo oznaczonym na mapie.
W celu ustalenia kwoty wpisu sądowego od służebności strony określiły wartość służebnośći na kwotę 44.647 zł.
Czy w związku z powyższym nabyta służebność nie stanowi przychodu Spółki z tytułu nieodpłatnego świadczenia.


Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem wskazanym przez siebie odstępstw są nie tylko otrzymane przez podatnikapieniądze i wartości pieniężne, ale również między innymi wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze. Ustawa podatkowa nie definiujepojęcia nieodpłatnego świadczenia. Samo to pojęcie związane jest ze stosunkami prawnymi o charakterze zobowiązaniowym i rozumiane jest jako świadczenie, z którym nie jest związana żadna zapłata.

W świetle przepisów prawa cywilnego przez pojęcie świadczenia rozumie się zachowanie podmiotu zobowiązaniowego polegające na działaniu i zaniechaniu, któreodpowiada treści zobowiązania i polegające na zadośćuczynieniu godnego ochrony interesu wierzyciela ( art. 353 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny Dz. U. z 2003 r. nr 124 poz. 1151 ze zm.).

Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości(nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomościobciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, żewłaścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści iwykonywaniu własności- służebność gruntowa (art. 285 k.c.).

Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym, zaś pomiędzy właścicielemnieruchomości nie powstaje żaden stosunek zobowiązaniowy. Służebność gruntowa jest prawem związanym z własnością nieruchomości władnącej i przysługuje każdoczesnemuwłaścicielowi, a nadto przysługuje ona nie tylko właścicielowi nieruchomości, ale również każdej innej osobie wykonującej prawo własności w imieniu właściciela ( najemcy,dzierżawcy, pracownicy, domownicy). Umowa ustanowienia służebności powodujepowstanie określonych praw, które nie mają charakteru zobowiązaniowego, a rzeczowy.

Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że ustanowienie ww. służebności nie mieści się w pojęciu "nieodpłatnych świadczeń" objętych przepisami art. 12 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj