Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/64/101/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/64/101/04
Data
2004.07.07



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport towarów
stawki podatku
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zastosowano właściwą stawkę podatku od towarów i usług.
Podatnik zawarł wieloletni kontrakt z kontrahentem spoza Wspólnoty Europejskiej, na podstawie którego sprzedał (przeniósł własność) formy do produkcji. W kontrakcie strony ustaliły, że formy, będące własnością kontrahenta spoza Wspólnoty, będą użytkowane przez Podatnika. Na formach tych odbywać się będzie produkcja, a następnie wyprodukowane towary będą kupowane przez kontrahenta - właściciela form. W zamian za korzystanie przez Spółkę z form, uzgodniono, jak podaje Strona, że cena za sprzedane towary będzie ustalona na takim poziomie, aby rekompensowała właścicielowi form czynsz dzierżawny, jaki Spółka powinna uiszczać na jego rzecz za ich używanie. Ponadto Strona podaje, iż za sprzedaż form do produkcji wystawiła fakturę VAT i zastosowała stawkę podatku 0%, traktując tę sprzedaż jako eksport towaru poza terytorium Wspólnoty.


Eksportem towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z art. 2 pkt 8 jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest:

    1) przez dostawcę lub w jego imieniu, lub
    2) przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski), lub w jego imieniu.

A zatem, aby daną czynność uznać za eksport towarów muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

    - wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia, tzn. nie jest wystarczające posiadanie przez podatnika dokumentu celnego lub potwierdzenia wystawionego przez wewnętrzny urząd celny Wspólnoty, gdyż potwierdzenie musi nastąpić przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty;
    - wywóz musi nastąpić poza terytorium Wspólnoty, tzn. poza terytorium Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Eksportem dla celów podatku od towarów i usług jest także wywóz towarów na terytoria wyłączone z terytorium Wspólnoty Europejskiej - art. 2 pkt 3 lit. b;
    - wywóz towarów musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ww. ustawy, czyli czynności spełniających kryteria zaliczenia do pojęcia dostawy towarów w rozumieniu tego przepisu, przy czym spełniający te warunki wywóz towarów musi być zrealizowany przez ściśle określone podmioty:
    - przez dostawcę lub w jego imieniu, tzn. eksport bezpośredni, lub
    - przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski), lub w jego imieniu, tzn. eksport pośredni.

Ponadto tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż podatek od towarów i usług jest podatkiem opartym o zasadę terytorialności, wobec czego jest on naliczany od transakcji, które mają miejsce, bądź traktowane są jako mające miejsce, na ściśle określonym terytorium tzn. obciąża czynności, które są wykonane lub zgodnie z przepisami uznaje się je za wykonane na terytorium Polski. Niezmiernie istotnym jest zatem dokładne określenie granic terytorium kraju i w tym aspekcie określenie miejsca wykonywania czynności lub miejsca, w którym dana czynność jest uznawana za wykonaną, czyli miejsca powstania obowiązku podatkowego.
W art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. postanowiono, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia, wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Dopiero od tego momentu podatnikowi - eksporterowi służy prawo do zaewidencjonowania tej sprzedaży według stawki podatku 0%.
W związku z powyższym, w sytuacji, gdy wywóz towaru z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty, nie został potwierdzony przez urząd celny wyjścia, nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako eksport towarów, a Podatnik nie ma prawa do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj