Interpretacja Urzędu Skarbowego w Garwolinie
US-4/PP/443-15/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-4/PP/443-15/04
Data
2004.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Garwolinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
inwestycje
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
1. Czy przysługuje pomniejszenie podatku należnego za miesiąc maj 2004r. o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących roboty wykończeniowe budynku otrzymane w maju 2004r. w sytuacji, gdy nie wystąpił podatek należny, gdyż pełna zapłata (wymagany wkład budowlany na pokrycie kosztów budowy) nastąpiła przed dniem 01.05.2004r.? 2. Czy XXX przysługuje pomniejszenie podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dotyczących kosztów przygotowania inwestycji w sytuacji, gdy obowiązek podatkowy z tytułu dostawy lokali mieszkalnych powstanie w momencie otrzymania zaliczek, po podpisaniu umów o budowę lokali? 3. Czy pomniejszenie podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych po 01.05.2004r. może nastąpić w deklaracji VAT-7 dopiero za miesiąc, w którym wpłyną zaliczki członków na określone w umowach o budowę lokali wkłady budowlane na sfinansowanie kosztów budowy?


Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zmianami) w oparciu o opisany stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Garwolinie informuje :

1. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wynika z tego, że istotą odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług jest ich związek z obrotem opodatkowanym w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług, jeżeli służyć one będą sprzedaży podlegającej opodatkowaniu na mocy art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r.Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że podatek należny nie wystąpił, gdyż wpłaty dokonane zostały przed dniem 01.05.2004r. a więc przed dniem wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Ustanawianie praw do lokali mieszkalnych nie było objęte podatkiem VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 08.01.1993r. Oznacza to, że podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w maju 2004r., dokumentujących roboty wykończeniowe budynku na wykonanie których wpłaty otrzymał do dnia 30.04.2004r., ponieważ zakupy te nie były związane ze sprzedażą opodatkowaną.

2. Kwestie obniżenia podatku należnego regulują przepisy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. Z treści tego przepisu wynika, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Chcąc zatem odliczyć podatek naliczony od zakupu towarów i usług, podatnik będzie musiał wykazać ich powiązanie z czynnościami opodatkowanym, oraz będzie musiał udowodnić, że związek ten jest w danym przypadku bezpośredni i bezsporny.Zatem dla zachowania przez nabywcę prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług niezbędne jest, jak już wykazano wcześniej, istnienie związku między tymi zakupami a czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, przy czym musi on być bezpośredni i bezsporny. Bez znaczenia jest ostateczny cel, w którym podatnik dokonał takich zakupów.

3. Termin odliczania podatku naliczonego reguluje przepis art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.W sytuacji gdy podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, stosownie do art. 86 ust. 11 powołanej ustawy o VAT.Przepis art. 86 ust. 13 cyt. ustawy przewiduje również 5 letni termin do dokonania korekty rozliczenia w sytuacji, gdy podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w w/w terminach. Korektę dokonuje się za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym przypadał termin rozliczenia podatku za dany okres rozliczeniowy.Biorąc pod uwagę, iż w świetle obowiązujących przepisów brak jest odrębnych regulacji dotyczących odliczenia podatku naliczonego przez okres realizacji inwestycji, zatem podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług przeznaczonych na budowę trwającą kilka miesięcy, podlega odliczeniu na bieżąco, bez względu na czas przeniesienia czy ustanowienia prawa własnościowego do lokalu.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj