Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-47/BO/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-47/BO/04
Data
2004.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
homologacja
odliczenie podatku od towarów i usług
olej napędowy
podatek od towarów i usług
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
1/Czy nabycie samochodu ciężarowego, który nie posiada świadectwa homologacji uprawnia Spółkę do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu tego pojazdu?.2/Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujacych zakup oleju silnikowego do w/w samochodu?.


Pismem z dnia 07 lipca 2004r., Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny:
Nabywając w miesiącu czerwcu 2004r. samochód ciężarowy do wywozu śmieci, Spółka nie otrzymała od dostawcy świadectwa homologacji ani odpisu decyzji zwalniającej z konieczności uzyskania świadectwa homologacji. Dostawca-importer wyjaśnia, iż zakupując w miesiącu marcu 2004r., przedmiotowy samochód nie uzyskał świadectwa homologacji, natomiast po interwencji u producenta firmy VOLVO w Szwecji otrzymał informację, iż otrzymanie takich dokumentów jest niemożliwe.
Spółka podaje również, iż z dokumentu identyfikacyjnego pojazdu wynika, że ładowność zakupionego samochodu wynosi 15 000 kg a więc znacznie przekracza dopuszczalną ładowność, wynikającą ze wzoru określonego w art. 86 ust.3 ustawy o VAT
Spółka zwraca się z zapytaniem, czy nabycie samochodu ciężarowego, który nie posiada świadectwa homologacji uprawnia ją do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu tego pojazdu oraz czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup oleju silnikowego do w/w samochodu ?

Stanowisko podatnika:
Spółka uważa, iż mimo braku świadectwa homologacji posiada prawo do obniżenia w pełnej wysokości podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu samochodu ciężarowego oraz prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur nabycia oleju napędowego do tego pojazdu albowiem z posiadanych dokumentów wynika, iż jest to bezsprzecznie samochód ciężarowy.

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wyjaśnia:

    Stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535), w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej ż określona wg wzoru:
    Dł.= 375 kg + n x 68 kg
    gdzie:
  • Dł - oznacza dopuszczalną ładowność
  • n -oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy),kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5000 zł..
    Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa wyżej, zgodnie z art. 86 ust. 5 w/w ustawy określane są na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w cyt. wyżej ust.3.

Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984 r., zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Od 1984r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany jest dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego żródłem informacji o jego danych technicznych.
W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, wyjaśnia się, iż europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.
Z powyższych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem danego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest właścicielem samochodu ciężarowego marki VOLVO FL, rok produkcji 1997r. o dopuszczalnej ładowności 15 000 kg, dla którego nie posiada świadectwa homologacji ze względu na odmowę jej udostępnienia przez producenta (wg wyjaśnień dostawcy).
W świetle powołanych przepisów przedmiotowy samochód jest bezsprzecznie samochodem ciężarowym a zatem Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jego zakupem.

Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.Ponieważ z dołączonego do w/w pisma Dokumentu Identyfikacyjnego Pojazdu wynika, iż jest to samochód ciężarowy o ładowności 15 000 kg a więc przekracza ładowność wynikającą ze wzoru określonego w cyt. art. 86 ust.3 cyt. ustawy o VAT, tym samym Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup oleju silnikowego dla tego samochodu.

Zatem, stanowisko podatnika w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu ciężarowego jaki i prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa silnikowego do tego samochodu, jest prawidłowe.
Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego wynikającego z zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj