Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/433/5/04/KF
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/433/5/04/KF
Data
2004.06.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
decyzja celna
dokumenty celne
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentu JDA SAD, w którym stwierdzono błędy?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DZ. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 25.03.2004 r., wyjaśnia co następuje.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie, czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentu JDA SAD, w którym stwierdzono błędy typu:
1. Nieuwzględnienie przy obliczaniu wartości celnej towaru (będącej także podstawą obliczenia podatku od towarów i usług) wartości transportu towaru do pierwszego miejsca przeznaczenia w Polsce.
2. Uwzględnienie przy obliczaniu wartości celnej towaru wartości transportu w nieprawidłowej wysokości (np. wynikającej z zastosowania niewłaściwego kursu waluty do przeliczenia wartości transportu).
3. Nieuwzględnienie przy obliczaniu wartości celnej towaru udzielonych przez sprzedawcę rabatów i skont.
4. Błędne wpisanie do dokumentu JDA SAD nazwy eksportera lub importera.
Błędy te są prostowane w formie decyzji Naczelnika Urzędu Celnego, uznającej dokument SAD za nieprawidłowy.

Wnioskodawca uważa, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w momencie otrzymania dokumentu SAD, nawet jeśli został on wypełniony z błędnym zapisem, natomiast należy dokonać stosownej korekty w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano decyzję Urzędu Celnego, korygującą dokument SAD. Podatnik uważa ponadto, że wyłączenia z powyższego prawa wynikające z § 48, ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) nie dotyczą po wyższego przypadku.

Tutejszy Urząd potwierdza stanowisko przedłożone przez Wnioskodawcę. Uregulowania zawarte w postanowieniach § 48 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. wyłączają prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony m. in. w sytuacji otrzymania faktury podającej dane niezgodne ze stanem faktycznym. Należy podkreślić, że ww. przepisy odnoszą się do faktur i faktur korygujących. Przypadki tam wymienione nie dotyczą więc dokumentów celnych, które potwierdzane są przez funkcjonariuszy celnych. Zatem w ocenie tut. Urzędu, dokument celny do chwili unieważnienia go na podstawie decyzji Naczelnika Urzędu Celnego stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o naliczony - na podstawie art. 19, ust. 2 w terminach, o których mowa w art. 19, ust. 3, pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Prawo to jest również uzależnione od spełnienia pozostałych warunków wymienionych w art. 20 - 25 tej ustawy.

Nadmienia się ponadto, że podobne uregulowania obowiązują od 01.05.2004 r. w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zawarte w art. 86 ust. 2 pkt 2, art. 88 i 90 tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj