Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PD-4150/3/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-4150/3/04
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
diety
dokumentowanie wydatków
koszty przejazdu
podróż służbowa (delegacja)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Pracownicy używają swoich prywatnych pojazdów dla potrzeb zakładu pracy. Pracownicy wykonują zabiegi na zlecenie pracodawcy wyjeżdżając do pacjentów. Wszyscy prowadzą ewidencję przebiegu pojazdu, na podstawie której pracodawca zwraca koszty eksploatacji pojazdu.
1. Czy kwoty wypłacone z tego tytułu są wolne od podatku dochodowego?
2. Jeżeli tak, to jaka dokumentacja obowiązuje (ewidencja przebiegu pojazdu czy polecenie wyjazdu służbowego na pismie - delegacja)? Czy delegacja musi być wystawiona codziennie, czy raz na miesiąc?


1. Stanowisko podatnika w sprawie zwolnienia z opodatkowania kwot zwróconych pracownikom z tytułu kosztów przejazdu za czas podróży służbowej w wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu jest prawidłowe.

Dla jednoznacznego wyjaśnienia podniesionych w zapytaniu kwestii niezbędne jest zdefiniowanie pojęcia podróż służbowa, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a). Pojęcie podróży służbowej zdefiniowane zostało w art. 77(5) § 1 Kodeksu pracy. Wynika z niego, że podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Tak więc nie uznaje się za podróż służbową:

#61656; podróży do i w obrębie miejscowości, w której pracownik ma stałe miejsce pracy,

#61656; podróży do i w obrębie miejscowości, w której pracodawca ma siedzibę, jeżeli pracownik w umowie o pracę ma wyznaczone jako miejsce pracy - siedzibę firmy.

W związku z powyższym ważne jest dokładne określenie miejsca wykonywania pracy dla stwierdzenia faktu nabycia przez pracownika uprawnień do świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowych lub też ich braku.

Podróż służbowa ma miejsce tylko wtedy, gdy wykonywana jest wyłącznie w związku z zadaniem powierzonym przez pracodawcę. Jeśli więc celem podróży służbowej jest osiągnięcie przychodu w firmie, to wydatki z nią związane są kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasada zawarta w tym przepisie stanowi, że kosztem są wszystkie wydatki, które służą osiągnięciu przychodów i nie zostały wyłączone z kosztów przez art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

Należności wypłacane pracownikowi tytułem zwrotu kosztów odbytej krajowej podróży służbowej stanowią u niego przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przychód ten, w przypadkach określonych ww. ustawą, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. I tak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Za inne należności za czas podróży służbowej należy rozumieć między innymi kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy, w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe), do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, tj. w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w § 5 ust. 3 tego rozporządzenia; w celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu pracownik powinien prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

2. Stanowisko podatnika w sprawie sposobu dokumentowania podróży służbowych odbywanych przez pracowników jest nieprawidłowe.

Dla uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków z tytułu używania przez pracowników samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowych nie jest konieczne, aby podróż była udokumentowana delegacją służbową. Jak z definicji podróży służbowej wynika ma ona być wykonana na polecenie pracodawcy. To na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że zlecił podróż służbową i odbyta przez pracownika podróż ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z tym podatnik ma obowiązek sporządzenia dokumentu, który potwierdzałby ww. fakty. Polecenie wyjazdu służbowego może być takim dokumentem. Stanowić zatem będzie podstawę uprawdopodobnienia, iż wydatki związane z wykonaniem zadania określonego przez pracodawcę mają związek z prowadzona przez niego działalnością i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na osiągane przez niego przychody.

Jak wynika z powyższego, udokumentowanie podróży służbowej poleceniem wyjazdu ma znaczenie zarówno dla celów podatkowych, jak i księgowych, z kilku powodów:

#61656; wykazuje, że podróż służbowa została odbyta na polecenie pracodawcy i miała związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

#61656; dane w nim zwarte stanowią podstawę do obliczenia należności przysługujących pracownikowi oddelegowanemu w podróż służbową,

#61656; może być również dokumentem stanowiącym podstawę zapisów w księdze podatkowej, przy czym obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne mówią o dowodzie wewnętrznym.

Zatem brak polecenia wyjazdu służbowego bądź dowodu wewnętrznego, na którym podatnik dokonał rozliczenia kosztów podróży służbowej, może stanowić podstawę do nieuznania wydatków z nią związanych za koszt uzyskania przychodu. Wobec powyższego, polecenie wyjazdu służbowego winno dokumentować każdą podróż służbową. Powinny z niego wynikać następujące dane:

#61608; imię i nazwisko osoby delegowanej,

#61608; cel podróży,

#61608; nazwa miejscowości docelowej,

#61608; środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej określony przez pracodawcę,

#61608; daty oraz godziny wyjazdu i powrotu,

#61608; liczba godzin i dni przebywania w podróży,

#61608; wysokość i kwota diet, ryczałtów kosztów podróży i innych udokumentowanych wydatków,

zatwierdzenie rozliczenia kosztów delegacji przez pracodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj