Interpretacja Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich
ZP/443-24/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-24/04
Data
2004.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
apteka
obrót
podatek od towarów i usług
refundacja


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży leków refundowanych w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia?


Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art.19 ust.4 ustawy). Jednocześnie stosownie do art. 29 ust. 1 w/w ustawy - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku sprzedaży leków obrotem podlegającym opodatkowaniu jest więc cała kwota należna otrzymana przez sprzedawcę za sprzedany lek tj. kwota, którą płaci klient w momencie zakupu, jak też kwota refundacji (dopłata) do sprzedaży danego leku otrzymana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Obowiązek podatkowy powstaje tutaj jednak w dwóch różnych momentach:- w części obejmującej kwoty zapłacone przez nabywcę, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z powołanym wyżej art. 19 ust. 1 lub ust. 4 ustawy,- w części objętej refundacją z NFZ - zgodnie z art. 19 ust.21 tj. z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika z tytułu otrzymanej dopłaty za sprzedane w danym okresie leki. Przepis ten stanowi bowiem, że obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części. W praktyce będzie to zazwyczaj następny miesiąc (okres rozliczeniowy) niż miesiąc, w którym nastąpiło wydanie towaru.

Na kasie rejestrującej należy zatem ewidencjonować całą wartość sprzedaży tj. obejmującą zarówno kwotę otrzymaną od klienta za sprzedany towar (lek), jak też obejmującą wartość należnej refundacji. Zgodnie z art § 4 ust.1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 z późn.zm.) wydany klientowi paragon fiskalny powinien zawierać m.in. ilość i wartość sprzedaży i kwoty podatku wg. poszczególnych stawek, łączną kwotę podatku oraz łączną kwotę należńości, tj. łączną wartość sprzedaży z podatkiem. Ponieważ, jak wskazano wyżej z tytułu tej transakcji (sprzedaży leku) obowiązek podatkowy powstaje w dwóch momentach, na zakończenie okresu rozliczeniowego należy z łącznego fiskalnego raportu okresowego wyłączyć wartość sprzedaży objętej refundacją i odpowiadającą kwocie refundacji wartość podatku, co pozwoli na opodatkowanie tego obrotu zgodnie z zasadą określoną we wskazanym wyżej art.19 ust.21 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj