Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/76/2004
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/76/2004
Data
2004.07.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
1/ czy Spółdzielnia jako całość powinna stać się podatnikiem podatku VAT ?
2/ czy Spółdzielnia nie będąc podatnikiem VAT powinna naliczać podatek VAT od lokali użytkowych ?
3/ jaki okres decyduje o obowiązku rejestracji Spółdzielni jako podatnika podatku VAT ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.) w odpowiedzi na złożone w dniu 23.06.2004 r. (data wpływu do tut. organu 25.06.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 12.07.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy:
1/ czy Spółdzielnia jako całość powinna stać się podatnikiem podatku VAT ?
2/ czy Spółdzielnia nie będąc podatnikiem VAT powinna naliczać podatek VAT od lokali użytkowych ?
3/ jaki okres decyduje o obowiązku rejestracji Spółdzielni jako podatnika podatku VAT ?

Art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535) zwalnia od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.
Ust. 2 cyt. artykułu stanowi, iż do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Zgodnie z art. 113 ust. 5 w/w ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad te kwotę.

Ad. 1. Podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10.000 euro – przysługuje zwolnienie od podatku od towarów i usług. W/w kwotę wyrażoną w złotych Minister Finansów określił na 2004 r. w wysokości 45.700 zł. rozporządzeniem z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 202, poz. 1962 ).
Do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej za 2003 r. oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r., przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., tj. wartość sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych.

W związku z powyższym, jeżeli Spółdzielnia za 2003 r. nie przekroczyła kwoty 10.000 euro z tytułu sprzedaży opodatkowanej (za 2003 r. rozumianej j.w.), może korzystać z przysługującego jej zwolnienia od podatku VAT w 2004 r., do momentu przekroczenia w/w kwoty w danym roku podatkowym.

Ad. 2. Podmiot, będący podatnikiem zwolnionym od podatku od towarów i usług, do wykonywanych czynności nie stosuje przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Spółdzielnia nie będąca podatnikiem podatku VAT, od czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni posiadających spółdzielcze prawa do lokali użytkowych, za które są pobierane opłaty eksploatacyjne, nie nalicza podatku VAT i nie stosuje przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Spółdzielnia będzie zobowiązana naliczyć 22 % podatek VAT od pobieranych opłat eksploatacyjnych od garaży i lokali użytkowych, po przekroczeniu kwoty sprzedaży o której mowa w art. 113 ust. 5 w/w ustawy o VAT.

Ad. 3. Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 w/w artykułu przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 (czyli gdy wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczy łącznie kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą równowartości 10.000 euro, przy czym do wartości tej sprzedaży nie wlicza się: kwoty podatku, odpłatnej dostawy towarów, odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji) - zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.

W/w przepisy ustawy o podatku VAT stanowią, iż podstawą do określenia czy Spółdzielnia w 2004 r. winna być podatnikiem VAT - jest wartość sprzedaży opodatkowanej w 2003 r. (rozumianej jako sprzedaż opodatkowana i zwolniona). Jeżeli za 2003 r. nie został osiągnięty obrót o którym mowa wyżej, Spółdzielnia jest zwolniona z VAT.
Podatnik winien mieć na uwadze fakt, iż obowiązek podatkowy w VAT w 2004 r. powstanie z momentem przekroczenia w 2004 r. kwoty 45.700 zł sprzedaży opodatkowanej o której mowa wyżej, a opodatkowaniu podlegać będzie nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę, obejmująca sprzedaż towarów i świadczenie usług, które nie korzystają ze zwolnienia.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania przedmiotowego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj