Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-3/415/28/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-3/415/28/04
Data
2004.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
nabycie
sprzedaż akcji
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany w 2003 r. ze sprzedaży akcji nabytych w 1996 r. podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie przepisu art. 52 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązujacym przed dniem 01.01.2002 r.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U . Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 19.05.2004 r. dotyczące opodatkowania dochodów osiągniętych ze sprzedaży akcji w zakresie przedstawionego stanu faktycznego uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

W myśl art. 52 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) obowiązującego w okresie 01.01.2001 r. do 31.12.2001 r., zwolnieniu od podatku dochodowego, w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2003 r., podlegały dochody ze sprzedaży akcji dopuszczonych do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych przed ich dopuszczeniem do tego obrotu, z wyjątkiem akcji nabytych nieodpłatnie od Skarbu Państwa oraz akcji objętych lub nabytych na zasadach określonych w art. 24 ust. 11, jeżeli sprzedaż nastąpiła po upływie trzech lat od daty ich pierwszego notowania na rynku regulowanym, przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Aby dochód ze uzyskany ze sprzedaży akcji był zwolniony na podstawie przepisu art. 52 pkt 1 lit. c ustawy, akcje te musiały spełniać następujące warunki:
- musiały to być akcje na okaziciela,
- musiały zostać nabyte przed dopuszczeniem ich do obrotu publicznego,
- nie mogły być nabyte na zasadach preferencyjnych (np. na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariusz spółki),
- nie mogły być nabyte nieodpłatnie od Skarbu Państwa,
- nie mogły zmienić właściciela po dopuszczeniu ich do obrotu publicznego,
- musiały być notowane na rynku regulowanym,
- musiały być własnością tej samej osoby co najmniej przez 3 lata od dnia pierwszego ich notowania na rynku regulowanym.
Powyższe przesłanki musiały być spełnione łącznie.

Jednocześnie nadmienia się, że powyższy art. 52 pkt 1 lit. c został skreślony z dniem 01.01.2002 r. przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 06.09.2001 r. o zmianie ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 106, poz. 1150). Z przedstawionych przez Pana wyjaśnień i dokumentów oraz z będącego w posiadaniu tut. organu podatkowego wyciągu z aktu notarialnego – uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki wynika, że akcje imienne nieuprzywilejowane drugiej emisji serii B zaoferowane zostały w trybie prawa poboru dotychczasowym akcjonariuszom posiadającym akcje I emisji serii A w oznaczonej dacie, będącej dniem ustalenia prawa poboru, przy czym cena emisyjna akcji drugiej emisji serii B dla akcjonariuszy obejmujących akcje w trybie prawa poboru równa jest ich cenie nominalnej, a w pierwszym terminie prawa poboru każdemu z dotychczasowych akcjonariuszy przysługiwać będzie prawo do dokonania zapisu przy zachowaniu proporcji 1:3 (tzn. każda akcja I emisji serii A upoważnia do poboru trzech akcji drugiej emisji serii B). Z przedłożonego zapisu na akcje Spółki sporządzonego w 1996 r. i zaświadczenia Zarządu Spółki wystawionego w 2003 r. wynika, że nabył Pan na powyższych zasadach określoną ilość akcji Spółki.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że akcje Spółki zostały objęte przez Pana na zasadach preferencyjnych, na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a zatem są to akcje, których sprzedaż wyłączona została ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 52 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym, które obowiązywał tylko w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2001 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj