Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-25-3/GW/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-25-3/GW/04
Data
2004.07.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
abonament
osoby trzecie
podatek od towarów i usług
refakturowanie
świadczenie usług
usługi


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. zmieniły się zasady dotyczące refakturowania usług świadczonych przy pomocy osoby trzeciej.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem numer Fn 3022/1/2004 z dnia 20 maja 2004 r. (data doręczenia – dnia 24 maja 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 czerwca 2004 r. U.(zwany dalej także podatnikiem) zwrócił się do organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny:

Podatnik na podstawie zawartej umowy wynajmuje lokal użytkowy i ponosi koszty abonamentu telefonicznego, natomiast najemca na podstawie powyższej umowy zobowiązany został do ponoszenia kosztów przeprowadzanych rozmów telefonicznych. U. jako podatnik wykonujący usługę przy pomocy osoby trzeciej wystawiał na powyższe rozmowy refakturę przyjmując, że opodatkowaniu podlega wykonanie czynności opisanych w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r., nawet gdy fizycznie dokonuje ich osoba trzecia. Mając powyższe na uwadze podatnik pyta, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. zmieniły się zasady dotyczące refakturowania usług świadczonych przy pomocy osoby trzeciej.

Stanowisko podatnika:

W obecnym stanie prawnym podatnik wykonujący usługę przy pomocy osoby trzeciej wystawia fakturę na usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT nawet wtedy, gdy opodatkowanej czynności dokonuje fizycznie osoba trzecia. Podatnik twierdzi, że takie postępowanie jest prawidłowe.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przepisach art. 7 i 8 ww. ustawy ustawodawca określił, co rozumie się przez odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Zarówno ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Zagadnienia tego nie regulowały także przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. Jednak przyjęta praktyka, jak i orzecznictwo wydane w oparciu o stan prawny poprzednio obowiązujący, które jednakowoż w kwestii refakturowania nadal zachowuje swą aktualność, dopuszczają sytuację, w której koszty niektórych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. „refaktur”. „Refakturowanie” polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący, na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo, że podmiot refakturujący „fizycznie” danej usługi nie świadczy. Refakturowanie usług nastąpić może pod tymi jednak warunkami, że strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie jest jedynie sprzedażą uboczna służącą realizacji zawartej umowy, odbiorca refaktury jest równocześnie odbiorcą refakturowanych usług oraz pomiędzy odbiorcą i wystawcą refaktury istnieje umowa, z której wynika, ze taka usługa jest przedmiotem świadczenia i odrębnego fakturowania. Ceny netto, a także stawki podatku od towarów i usług w fakturach dokumentujących odsprzedaż usług dla ich faktycznego odbiorcy winny być takie same jak w fakturze wystawionej dla podmiotu refakturującego. Przyjęty sposób rozliczenia między podmiotami powinien wynikać z zawartej umowy.

Jeżeli zatem podatnik przy odsprzedaży usług telekomunikacyjnych nie dolicza marży, powinien wystawić fakturę VAT, wykazując w niej wartość netto, stawkę podatku VAT i kwotę podatku VAT w wielkości odpowiadającej wartości zakupu przypadającej na jednostkę rozliczenia. Wartość netto odsprzedaży usług telekomunikacyjnych i podatek VAT należny - dla celów rozliczeń podatku od towarów i usług podatnik winien ująć w ewidencji sprzedaży dla podatku od towarów i usług, a w deklaracji VAT-7 wykazać po stronie dostawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj