Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443-15/04
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-15/04
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
leki
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży leków w aptece. Podatnik dokonuje sprzedaży leków pełnopłatnych i refundowanych przez NFZ. Kwestią budzącą wątpliwości Podatnika jest sprzedaż leków refundowanych. Nabywca przy zakupie tych leków pokrywa jedynie część ceny, natomiast pozostała część jest refundowana z NFZ, refundacja ta jest dokonywana po pewnym czasie.
Zdaniem Podatnika obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży leków refundowanych winien powstawać w sposób następujący: częściowo w momencie sprzedaży (dot. tej części płatności za lek, którą pokrywa nabywca) a częściowo po otrzymaniu refundacji z NFZ.


Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług zostało uregulowane w art. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z podstawowa zasadą, określoną w ust. 1 tego artykułu, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, a więc z chwilą utraty swobodnego dysponowania towarem przez sprzedawcę. W następnych ustępach tego artykułu ustawodawca określił szczególne przypadki powstania obowiązku podatkowego, jednakże przepisy te nie mają zastosowania do działalności wykonywanej przez Podatnika.
Jak wynika ze złożonego zapytania Podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych, co oznacza, że zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o VAT wystawia faktury tylko na żądanie tych osób, w związku z czym nie ma zastosowania przepis art. 6 ust. 4 cyt. ustawy uzależniający powstanie obowiązku podatkowego od chwili wystawienia faktury (nie później jednak niż 7 dni od dnia wydania towaru).
Reasumując: obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanej przez Podatnika sprzedaży leków powstaje, na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wydania leków nabywcy. Bez wpływu na powstanie tego obowiązku pozostaje fakt późniejszych rozliczeń dotyczących tych leków pomiędzy Podatnikiem a NFZ.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj