Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-213/04
z 19 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-213/04
Data
2004.08.19



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie czynników krzepnięcia chorym na hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne za pośrednictwem szpitali jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT?


W przedmiotowym piśmie Podatnik zwraca się z zapytaniem czy nieodpłatne przekazanie czynników krzepnięcia chorym na hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne za pośrednictwem szpitali jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu VAT.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zajmuje się między innymi, zgodnie ze statutem nadanym przez Ministerstwo Zdrowia, dystrybucją preparatów osoczopochodnych wytwarzanych w krajowych i zagranicznych wytwórniach farmaceutycznych. Ministerstwo Zdrowia zgodnie z umową nr 6/11/2004/612/3013 z dnia 05.03.2004 r. przekazało Centrum kwotę 1.800.000 zł na realizację programu zdrowotnego pt. ,,Zaopatrzenie Chorych na Hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne w czynniki krzepnięcia na rok 2004”. Realizacja programu polega na zakupie wymienionych w umowie czynników krzepnięcia od dostawców, których wskazuje Ministerstwo Zdrowia, po przeprowadzeniu postępowania przetargowego zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Czynniki krzepnięcia Podatnik nabywa na podstawie faktur VAT, za które płaci środkami finansowymi otrzymanymi z Ministerstwa Zdrowia. Na podstawie pisemnych zapotrzebowań wystawionych przez Szpitale leczące chorych na hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne, czynniki krzepnięcia są wydawane nieodpłatnie.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne przekazanie czynników krzepnięcia chorym na hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne za pośrednictwem szpitali jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednostka pogląd S0,0wój uzasadnia brakiem prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej przez firmę farmaceutyczną za czynniki krzepnięcia. Wskazuje na przepis art. 88 ust. 1 pkt 5 b ustawy podatkowej, zgodnie z którym, obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

W opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2) eksport towarów,

3) import towarów,

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;

- art. 7 ust. 1 ustawy podatkowej, zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel,

- art. 7 ust. 2 przywoływanej ustawy, stosownie do którego przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części,

- art. 29 ust. 1 przywoływanej ustawy, stosownie do którego podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja, i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług,

- art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wypowiadając się w kwestii przedstawionej powyżej, stwierdza się co następuje;

Wnioskująca, zgodnie ze statutem nadanym przez Ministerstwo Zdrowia dokonuje dystrybucji określonych leków, nabytych uprzednio od wskazanych przez Ministerstwo firm farmaceutycznych. Nie ma w tym zakresie swobody w podejmowaniu decyzji jaki towar chce przekazać i komu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przekazując nieodpłatnie przedmiotowe czynniki krzepnięcia wykonuje Swoje obowiązki wynikające z umowy zawartej z Ministerstwem Zdrowia pt. ,,Zaopatrzenie Chorych na Hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne w czynniki krzepnięcia na rok 2004”.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, nieodpłatne przekazanie czynników krzepnięcia chorym na hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne (za pośrednictwem szpitali) nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Czynność ta nie jest bowiem wymieniona w art. 5 jako podlegająca opodatkowaniu. Przedmiotowe przekazanie leków nie mieści się w ustawowych definicjach dostawy towarów.

Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów co w przypadku Wnioskującej nie ma miejsca, gdyż leki przekazywane są nieodpłatnie. Ustawodawca w art. 7 ust. 2 przywoływanej ustawy wskazuje także czynności, które mimo nieodpłatnego charakteru zrównuje z odpłatną dostawą towarów. Mianowicie, za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, uważa również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, np. przekazanie towarów bez wynagrodzenia, - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. W przypadku Wnioskującej, nieodpłatne przekazanie leków dokonywane jest właśnie na cele związane z przedsiębiorstwem, zatem nie spełnia wymogów definicji dostawy towarów określonej w art. 7 ust. 2 ustawy podatkowej.

W związku z tym, iż nieodpłatne przekazanie leków przez Wnioskującą nie stanowi dostawy towarów, i co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu, nie przysługuje Jej również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup powyższych leków. Konkluzję ową wywieść należy z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym prawo takie przysługuje tylko w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Pozostaje jeszcze kwestia otrzymanej dotacji na zakup leków. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podatkowej, opodatkowaniu podlega również otrzymana dotacja związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Oznacza to, że aby dofinansowanie w postaci dotacji było opodatkowane musi być związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Zatem skoro nieodpłatne przekazanie leków przez Wnioskującą nie stanowi dostawy towarów to otrzymana dotacja na zakup tych leków nie będzie podlegała opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj