Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PO/436/5/2004/7539
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436/5/2004/7539
Data
2004.05.28



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
samochód używany
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Jak opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym czynność nabycia używanego samochodu od klienta "w rozliczeniu" za nabywany za niego nowy samochód?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zajmuje się skupem od osób fizycznych i sprzedażą używanych samochodów w rozliczeniu sprzedając tym osobom nowe samochody. Stosownie do art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych od umów sprzedaży są m.in. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują te rzeczy do przerobu lub sprzedaży. W takim przypadku należy wymienić i odróżnić dwie czynności cywilnoprawne. W pierwszej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży z chwilą wypłacenia należności za zakupioną rzecz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro zatem Spółka dokonuje zakupów używanych samochodów od osób fizycznych na umowę kupna –sprzedaży w celu ich dalszej odsprzedaży to czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ w momencie zakupu samochodu żadna ze stron z tytułu dokonania tej czynności nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług lub od niego zwolniona ( art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych-Dz.U. nr 86 z 2000 r. poz. 959 ze zm.). W drugiej czynności cywilnoprawnej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży, jest stroną sprzedającą. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz.50 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót czyli kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę podatku należnego. W art. 18 cyt. wyżej ustawy określona została stawka podatku VAT – podatek należny z tytułu sprzedaży samochodów wynosi 22%. Jednakże na podstawie § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 27, poz. 268) zwolnieniem objęto odsprzedaż używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o ładowności do 500 kg, dokonaną przez podatników, którzy nie byli użytkownikami tych samochodów w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu.

Zwolnienie to ma zastosowanie do wartości równej cenie zakupu samochodu, podczas gdy nadwyżka ponad tę cenę /marża/ podlega opodatkowaniu według stawki 22%. Konsekwencją powyższego jest, iż tę samą sprzedaż należy w ewidencji zaewidencjonować w części jako zwolnioną od podatku ( do ceny nabycia samochodu), a w pozostałej części – nadwyżki ponad tę kwotę – jako sprzedaż opodatkowaną, co może mieć konsekwencje przy obliczaniu podatku naliczonego. Jeżeli sprzedaż dotyczy nowego samochodu to stawka podatku wynosi 22% i faktura winna zawierać wartość samochodu sprzedawanego. Fakt, że Spółka przyjmuje w rozliczeniu samochód używany pozostaje bez wpływu na wysokość obrotu. Jedynie w przypadku sprzedaży samochodu używanego miałby zastosowanie w/w § 67 rozporządzenia. Zatem w kontekście powyższego, druga z rozpatrywanych czynności cywilnoprawnych podlega zwolnieniu ( art.2 pkt 4 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), gdyż sprzedający z tytułu jej dokonania opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług lub jest od niego zwolniony. Odpowiedzi udzielono wg stanu prawnego na dzień 30.04.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj