Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PP-446/46/VAT/2004
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-446/46/VAT/2004
Data
2004.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
komornik sądowy
podatnik


Pytanie podatnika
Czy będąc komornikiem sądowym podlegam ustawie o podatku od towarów i usług ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w odpowiedzi na pismo Pana „M” z dnia 07.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu – 10.05.2004 r.), uzupełnionego dnia 09.06.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, wyjaśnia, co następuje:

Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535); nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia czy komornik sądowy jest organem władzy publicznej, a zatem czy jest podatnikiem podatku od towarów i usług jest zakwalifikowanie go do kategorii tych organów.

Według art. 18 cyt. wyżej ustawy organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 110 z 2002 r., poz. 968 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Jak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 03.12.2003 r. znak: OTK-A 2003/9/98 „... komornik sądowy jest organem państwa powołanym do wykonywania orzeczeń sądowych w drodze przymusowej egzekucji świadczeń pieniężnych i niepieniężnych a także wykonywania innych czynności określonych w ustawach, posiadającym w ramach wykonywania swoich zadań – władcze kompetencje wobec innych podmiotów stosunków prawnych. (...) został nawet uprawniony do nakładania kar, co przesądza o tym, iż jest on organem władzy publicznej”. Symbolicznym wyrazem publicznoprawnego statusu komornika jest prawo używania pieczęci urzędowej z godłem państwa.

Wyłączenie możliwości uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług może dotyczyć wyłącznie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, w związku, z którymi dany podmiot został wyposażony we władztwo publiczne (czyli w zakresie zadań realizowanych jako organ władzy publicznej, względnie jako funkcjonariusza realizującego władztwo publiczne). W rezultacie podejmowanie przez komornika sądowego czynności wymienionych w art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - czyli w zakresie doręczeń zawiadomień sądowych, obwieszczeń, protestów i zażaleń oraz innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru, oznaczeniem daty, a także na wniosek organizatora licytacji – sprawowania urzędowego nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej lub najwyższej oferty – nie jest objęte regulacją art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku, iż komornik jako organ władzy publicznej nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług jest słuszne.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj