Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDII/415/I/47/2004
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/I/47/2004
Data
2004.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
mieszkania
modernizacja
remonty
spadkobiercy
sprzedaż nieruchomości
tytuł prawny
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
W maju 2004 roku zawarłem umowę służebności osobistej mieszkania składającego się z pokoju, łazienki, wspólnego przedpokoju, kuchni, klatki schodowej, pralni i piwnicy w domku jednorodzinnym. W czerwcu 2004 roku sprzedałem własny lokal mieszkalny za kwotę 30.000 zł.Czy remontując i modernizując zajmowane na podstawie umowy służebności osobistej pomieszczenia oraz części wspólne budynku, w którym mieszkanie się znajduje mogę skorzystać ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy posiadając ww. umowę służebności osobistej i ponosząc w całości wydatki na remonty i modernizacje części wspólnych budynku (w tym, np. na remont dachu) mogę w całości lub w części odliczyć wydatkowane na ten cel kwoty? Czy w przypadku niespełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit.e) przez spadkodawcę bądź spadkobierców, spadkobiercy odpowiadać będą za zobowiązania podatkowe spadkodawcy?


Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) określają, że przychód uzyskany z tytułu zbycia w drodze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, podlega zwolnieniu w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego jego części lub własnego lokalu mieszkalnego położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych m.in. na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego jego części lub własnego lokalu mieszkalnego położonych na terytorium RP, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zawarcie umowy służebności osobistej mieszkania nie czyni Pana jego właścicielem, ani też właścicielem budynku jednorodzinnego, w którym mieszkanie to jest zlokalizowane, w związku z czym nie jest spełniony podstawowy warunek do uzyskania wyżej określonego zwolnienia od podatku dochodowego. W przypadku służebności osobistej, stanowiącej ograniczone prawo rzeczowe i podlegającej ujawnieniu w księdze wieczystej nie można stosować analogii do tytułu prawnego, jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania w całości podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ww. ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 – 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Umowa służebności osobistej mieszkania jest w tym przypadku wystarczającym tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji gdy wydatki remontowe dotyczą lokali mieszkalnych limit odliczeń od podatku za lata 2003-2005 nie może przekroczyć kwoty 4.725 zł.

Ww. ulga została zlikwidowana, bowiem art. 27a skreślono w brzmieniu ustawy na 2004 rok, jednak podatnikom zagwarantowano prawa nabyte do odliczeń wydatków z tego tytułu ponoszonych w latach 2004 –2005 na podstawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 12.11.2003 r. ( Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1956).

Zgodnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Wydatki na remont i modernizację podlegające odliczeniu od podatku zostały określone dla budynku mieszkalnego i dla lokalu mieszkalnego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. Dz. U. Nr 156, poz. 788 ) odrębnie dla budynku mieszkalnego w załączniku nr 1 i odrębnie dla lokalu mieszkalnego w załączniku nr 2.

Odliczenia mogą być zatem dokonane, jeżeli poniesione wydatki dotyczą robót, określonych ww. przepisami dla lokali mieszkalnych. Roboty związane z remontem dachu zostały bowiem zakwalifikowane do robót związanych z remontem i modernizacją budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym, jeżeli do końca 2005 roku poniesie Pan całość lub część wydatków przeznaczonych na remont dachu to nie będzie przysługiwało prawo do dokonania odliczenia od podatku z 19% poniesionych nakładów z powodu posiadania tytułu prawnego tylko do lokalu mieszkalnego, a nie do budynku mieszkalnego.

W myśl przepisów art. 98 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 roku Nr 137 poz. 926 ze zm.) spadkobiercy podatnika odpowiadają za zobowiązania podatkowe spadkodawcy i jego zaległości podatkowe, a zgodnie z art. 97 § 1 tej ustawy spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spadkodawcy. Dlatego też w sytuacji gdyby w okresie do 2 lat od daty sprzedaży nastąpił Pana zgon i nie zostałyby spełnione warunki przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez Pana ani też przez spadkobierców, wówczas oni poniosą odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe związane z utratą prawa do zwolnienia od podatku.

Przedstawione powyżej wyjaśnienia zostały udzielone wyłącznie w oparciu o informacje zawarte w ww. piśmie, oraz biorąc pod uwagę stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj