Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-147/140/04
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-147/140/04
Data
2004.07.14



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
miejsce wykonywania czynności
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Z przedmiotowego pisma wynika, że świadczycie Państwo usługi w zakresie międzynarodowego, drogowego przewozu osób zarówno na zlecenie podmiotów krajowych, jak i zagranicznych.
Na wystawionej fakturze podatnik wykazuje, że wykonanie usługi na terytorium kraju opodatkowane jest stawką podatku w wysokości 7%, na terytorium Wspólnoty - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, na terytorium państwa trzeciego - podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%.
Zdaniem podatnika, bez względu na osobę zleceniodawcy (podmiot krajowy bądź zagraniczny), miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.24 r. o podatku od towarów i usług.


Analizując przedstawioną w piśmie sytuację, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy o PTU, w przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Tak określone miejsce świadczenia powoduje, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko ta część usługi, która wykonywana jest na terytorium Polski (przy uwzględnieniu pokonanej odległości). Jeżeli zatem usługi transportu osób wykonywane są na terytorium Polski, jak i poza nim, to opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z prawidłowym określeniem miejsca świadczenia, powinna podlegać tylko ta część wykonana w Polsce.
Usługi wykonywane poza terytorium Polski co do zasady nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że błędne jest twierdzenie podatnika, iż wykonanie usługi drogowego transportu osób na terytorium państwa trzeciego podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 83 ust. 1 pkt 23 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego, a przez usługi transportu międzynarodowego, stosownie do art. 83 ust. 3 pkt 2 rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego.
Natomiast świadczenie usługi transportu osób na terytorium kraju, w oparciu o art. 41 ust. 2 ustawy o PTU podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.
Nawiązując do pytania Spółki, dotyczącego wystawianych faktur, dokumentujących wykonane czynności, tutejszy organ podatkowy zauważa, że zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o PTU, podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę, stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane, dotyczące podatnika i nabywcy (...). Ponadto przepis ust. 1 ma zastosowanie odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników, zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku państwa trzeciego podatku o podobnym charakterze - art. 106 ust. 2 ustawy o PTU.
Tak więc w oparciu o cytowane wyżej przepisy prawa, wystawione przez podatnika faktury powinny dokumentować czynności wykonane w kraju, jak i poza nim. W tym zakresie stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowo tutejszy organ podatkowy informuje, że szczegółowe zasady wystawiania faktur zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj