Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDOF/415-0038/04
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415-0038/04
Data
2004.07.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kwalifikacje zawodowe
podnoszenie kwalifikacji


Pytanie podatnika
Spółka w celu zwiększenia wydajności pracowników biurowych, wykonujących obowiązki w bankach, urzędach i innych instytucjach zamierza skierować swoich pracowników na kurs prawa jazdy. Koszty kursu pokryje Spółka.

Czy przyznane świadczenie w postaci kursu prawa jazdy pracowników jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Z powyższego przepisu wynika, że zwolniona jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami. Aktem normującym zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika jest rozporządzenie z dnia 12 października 1993 r. Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenie ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ). Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób podnoszących kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, zakładów pracy oraz organizatorów oświaty dorosłych prowadzących działalność w formach szkolnych i pozaszkolnych ( § 1 ust. 1 rozporządzenia ). W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych.

Zgodnie z § 8 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia podstawowymi formami kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są:

  1. studia podyplomowe,
  2. kursy,
  3. seminaria.

W świetle § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem nie stanowi inaczej, zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

Zwolnienie z opodatkowania będzie miało zastosowanie jeżeli pracownik będzie podnosił kwalifikacje zawodowe na podstawie skierowania zakładu pracy, a pracodawca będzie zwracał koszty uczestnictwa. W treści pkt 90 ust. 1 art. 21 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i wykształceniu ogólnym pracownika.

Wg Małego Słownika Języka Polskiego Wydanie Nowe Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2000 - zawód to zajęcie, w którym ktoś się wyspecjalizował i które wykonuje, czerpiąc środki utrzymania.

Aby więc mówić w przedmiotowej sprawie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, kurs prawa jazdy musiałby być ściśle związany z wykonywanym zajęciem, które pracownik wykonuje. Tymczasem na kurs prawa jazdy zostaną skierowani pracownicy biurowi, którzy nie będą podnosić swych kwalifikacji zawodowych, lecz uzyskiwać nowe kwalifikacje w innym zawodzie niż wykonywany. Trudno zatem uznać, że uzyskanie prawa jazdy w przypadku pracownika biurowego jest ściśle związane z zajęciem które wykonuje, a tym samym z podniesieniem kwalifikacji zawodowych. Zatem koszt kursu jaki pokryje płatnik nie będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj