Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US.III.PP.443/38/2004
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.PP.443/38/2004
Data
2004.08.24



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatnik zwolniony
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rejestracja ponowna
remanent likwidacyjny
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Spółka cywilna zawiesiła działalność produkcyjną od 01.07.2003r. i nie składała w tym okresie deklaracji VAT-7. Na stanie pozostały maszyny, od których przysługiwało odliczenie podatku. Spółka chce odsprzedać maszyny. Czy w związku z art. 157 ustawy o VAT / podatnik zwolniony/ winna opodatkować remanent likwidacyjny, czy też odwiesić działalność, dokonać ponownej rejestracji na VAT i wystawić faktury na sprzedaż. Obrót przekroczył w 2003r. kwotę 10.000 Euro.


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.07.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik, który zgłosił, że będzie składał deklaracje podatkowe, a takich deklaracji nie składał za 6 kolejnych miesięcy poprzedzających ostatni miesiąc przed wejściem w życie w/w ustawy, zostaje uznany za podatnika VAT zwolnionego.

Spółka nie jest zatem podatnikiem VAT czynnym, gdyż deklaracji VAT-7 nie składała od lipca 2003r. Art. 157 ustawy nie nakłada jednak na podatnika obowiązku opodatkowania remanentu likwidacyjnego. Opodatkowanie takie regulują zapisy art. 14 nowej ustawy o VAT. W ustępie 2 tego artykułu zawarty jest zapis, iż opodatkowania przy likwidacji działalności nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9.

Z informacji zawartej w zapytaniu wynika jednak, iż Spółka przekroczyła 10.000 Euro obrotu w 2003r. W przypadku odwieszenia przez Spółkę działalności i sprzedaży pozostałych na stanie maszyn, nie można skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 9, ze względu na postanowienia ust. 1 tegoż artykułu (przekroczenie 10.000 Euro). Spółka winna po podjęciu decyzji o odwieszeniu działalności, dokonać ponownej rejestracji dla celów podatku od towarów i usług (zgłoszenie VAT-R).

Uzyskanie statusu podatnika VAT czynnego upoważnia Spółkę do wystawiania faktur VAT
i prawa do odliczeń podatku naliczonego.

Urząd podziela zatem stanowisko Spółki wyrażone w złożonym zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj