Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-106/IK-C/04
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-106/IK-C/04
Data
2004.08.16



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Zapłata różnicy podatku


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo, kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazaną w poprzednim okresie rozliczeniowym jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, rozliczyć w bieżącej deklaracji w formie zwrotu bezpośredniego?


Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 12.07.2004 r. (data wpływu 14.07.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926, z późn. zm.), w przedmiocie zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy ma prawo, kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazaną w poprzednim okresie rozliczeniowym jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, rozliczyć w bieżącej deklaracjiw formie zwrotu bezpośredniego. Zdaniem Spółki taką możliwość daje jej ustawa z dnia11 marca 2004 r., a w szczególności art. 87 ust. 1-3.

Spółka informuje, że kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazana do przeniesienia za miesiąc czerwiec 2004 roku stanowi kwotę 471.125 zł i wynikaz zakupów inwestycyjnych dokonywanych od 1999 roku w związku z realizacją budowy pod nazwą „...”. Spółka wyjaśnia, że kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynosi 471.125 zł, ponieważ w okresach inwestowania nie zawsze występowała sprzedaż (brak podatku należnego) i dlatego nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wykazywana była w poprzednich okresach jako kwota do przeniesienia.

Zasady zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym regulują przepisy art. 87 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Z przepisu art. 87 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wynika, że gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia na rachunek bankowy. Jednakże kwota zwrotu w terminie 60 dni zgodnie z przepisem art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie może przekraczać wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawką 22% VAT. Zgodnie z tym przepisem różnica podatku podlegająca zwrotowi, przekraczająca tak określoną wartość, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Zatem Spółka stosownie do przepisu art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, może rozliczyć nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wykazaną do przeniesienia, w formie zwrotu bezpośredniego w bieżącej deklaracji podatkowej w terminie 60 dni do wysokości limitu, a nadwyżkę ponad ten limit Spółka może wykazać do zwrotu w terminie 180 dni.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj