Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-2/005/2/520/04
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/005/2/520/04
Data
2004.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
warunki zwolnienia
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jakim terminie możliwe jest ponowne skorzystanie ze zwolnmienia od podatku?


dotyczy: informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 14.05.2004 r., nr PP/443/46/04 w sprawie terminu ponownego wyboru zwolnienia od podatku VAT.

Dokonując na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji ww. informacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie przedstawia stanowisko dotyczące oceny prawnej stanu faktycznego opisanego w zapytaniu.

Z przedmiotowego opisu wynika, iż w okresie trzech lat tj. od 2001 r. do 2003 r. wartość Pana sprzedaży za poszczególne lata nie przekroczyła kwoty 10 000 EURO. W tym okresie był Pan czynnym podatnikiem podatku VAT (składał Pan deklaracje podatkowe i płacił podatek). Po upływie trzech lat, uwzględniając wartość sprzedaży za styczeń 2004 r. w kwocie netto 1250,39 oraz za luty 2004 r. w kwocie netto 762,91 zł., w dniu 25 lutego 2004 r. złożył Pan aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego (druk VAT-R), w którym dokonał Pan wyboru zwolnienia od podatku od dnia 01.03.2004 r.
Postawione przez Pana pytania sprowadzają się do ustalenia terminu, w którym możliwe jest ponowne skorzystanie ze zwolnienia od podatku.

Ocena prawna zawarta w ww. informacji organu podatkowego jest prawidłowa w części określającej przesłanki, których spełnienie warunkuje prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia od podatku.Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 7 a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik który utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, mógł dopiero po upłuwie 3 lat licząc od końca miesiaca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.Zwolnienie od podatku określone w ust. 1 pkt 1 art. 14 ww. ustawy o VAT przysługiwało podatnikom u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.

W świetle powyższych przepisów aby mógł Pan ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku musiały zostać spełnione łącznie następujące warunki:
- upływ 3 lat od końca miesiąca, w którym zrezygnował Pan ze zwolnienia od podatku,
- wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ww. ustawy o VAT a także wartość eksportu towarów i usług nie mogła przekroczyć u Pana łącznie za poprzedni rok podatkowy oraz za dany rok podatkowy kwoty 10.000 EURO,
- powiadomienie organu podatkowego o ponownym skorzystaniu ze zwolnienia od podatku, ze wskazaniem początkowej daty obowiązywania tego zwolnienia.
Natomiast odnośnie terminu ponownego skorzystania ze zwolnienia, Dyrektor tu. Izby Skarbowej informuje, iż po upływie trzech lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego prawa, mógł on w dowolnym terminie dokonać ponownego wyboru tego zwolnienia, informując o tym organ podatkowy ze wskazaniem początkowej daty korzystania ze zwolnienia.Zatem w opisanym przypadku, od dnia 01.03.2004 r. mógł Pan korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 14 ust. 7 a ww. ustawy o VAT.

Od dnia 01.05.2004 r. prawo podatnika do ponownego skorzystania ze zwolnienia od podatku reguluje art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w myśl, którego podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.
Powyższe dotyczy także podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia przed 1 maja 2004 r. zgodnie z art. 168 ust. 2 ww. ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj